Amazon el tarama ile alışveriş özelliğini test ediyor

Dünyanın en büyük internet şirketlerinden ve son yıllardaki yenilikleriyle gündeme gelen Amazon, el tarama ile alışveriş yapabilme özelliğini test ediyor. Buna göre kullanıcılar bir tarayıcı yardımıyla taranan elleri ile para hızlı ödeme gerçekleştirebilecekler.

Bu sistemin başarılı olması durumunda Amazon’un sahibi olduğu Whole Foods’ta uygulanmaya başlayacağı öngörülüyor. Şirket henüz “Kod adı: Orville” olan bu teknoloji hakkında bir açıklama yapmış değil ancak duyumlara göre Amazon New York ofisindeki otomatlarda denenmeye başlamış.

Sistem devreye girdiğinde Amazon Prime kullanıcıları öncelikle el tarama ile alışveriş yapmak istedikleri merkezde ellerini sisteme tanıtacaklar ve daha sonra kredi kartına bağladıkları bu tarama verisi ile alışverişe geldiklerinde sadece ellerini sisteme göstererek ödeme yapabilecekler.

Kullanıcılar güvenlik endişesi duyabilir

Bu işlem için parmak izi teknolojisinde olduğu gibi kullanıcının cihaza ya da herhangi bir yere dokunmasına gerek olmayacak. Yüksek teknolojili sensörler sayesinde geliştirilen bu sistem bilgisayar öngörüleri ve derinlik geometrisi yardımıyla elin şekli ve boyutunu algılayabilecek.

El şekli de yüz ve parmak izi gibi biyometrik bir şekil. Günümüzde son teknoloji ürünü cihazlarda sıklıkla kullanılmaya başlanan biyometrik tanımlama özellikleri ise bazı kullanıcılar tarafından kuşku ile karşılanıyor. Ancak birçok teknolojide olduğu gibi önünde sonunda kullanılmaya başlanıyor.

Bu yeni sisteme insanlar ne oranda alışır ve hayatına dahil edebilir bu teknoloji ortaya çıktığında öğreneceğiz ancak ondan önce güvenlik endişesi olanların maalesef mevcut ortamda çok da güvende olmadıklarını söylemekte yarar var.

Yorum yapın