Japonlar yapmış abi: Kötü koku ölçen cihaz

Aslında çok da sağlıklı bir fonksiyon olan terleme bir yandan esasen vücudumuzun sıcak bir ortamda serinlemesine yardımcı olurken bir yandan da eğer önlem alınmazsa yaydığı kötü koku ile toplum içerisinde diğer insanları rahatsız edebiliyor. Özellikle sıkışık bir toplu taşıma aracında ter kokan bir insan ile yapışık ikiz gibi yolculuk etmek zorunda olduğunuzu hayal edin. Hatta etmeyin zaten bunu yaşamışsınızdır. Ne kadar kötü olduğunu bilirsiniz. Ancak bu kişi siz de olabilirsiniz. Bazı insanlar buna dikkat eder ve önlemini alır ancak beklenmeyen durumlar da olabilir.

Kötü koku ölçüm cihazı

Japon Tanita firmasının tasarladığı ES-100 adlı cihaz ter kokunuzun seviyesini ölçebiliyor. Cihazı vücudunuzun herhangi bir bölgesine tuttuğunuzda üzerinde bulunan sensör yardımıyla kokunuzu ölçüyor ve 10 saniye sonra buna 1 ile 10 arasında bir sayı veriyor. 1, ter kokmuyorsunuz demek, 10 ise üzerinizde kötü koku var demek. 5 puan ve üzerinde çıkan bir durumda önlem almanız gerekiyor.

Cihaz aynı zamanda kullandığınız deodorantın (ya da parfümün) koku seviyesini de ölçüp sizi fazla kullanmış olmanız konusunda uyarabiliyor. Aşırı bir kokunun güzel de olsa rahatsız edebileceğini düşünmüş olmaları güzel.

Şirket özellikle 40-50 yaşlarındaki çalışan erkeklerin bu cihaza daha çok ilgi duyabileceğini düşünüyor. Çünkü erkeklerin kötü kokma konusunda daha çok endişelenmeye başladıklarını umuyor. Cihazı satın almak isterseniz fiyatı 125$. Aslında işlevini düşündüğümüzde çok da fazla değil gibi duruyor.

Yorum yapın