Tryro adlı ürün Parkinson hastalarına yardım edebilir

Parkinson insanın günlük hayatını en çok zorlaştıran hastalıklardan birisi. Bu durum kişinin bir süre sonra kendine güveni üzerinde de olumsuz etkiler yaratabiliyor. Hastalıktan muzdarip kişilerin tedavileri ya da hayatlarını kolaylaştırmaları için son dönemde önemli çalışmalar yapılıyor. James Sanchez adlı ürün tasarımcısı ise Tryro adlı ürün ile Parkinson hastalarına umut oluyor.

3’lü jiroskopik motor

Kullanıcının elini saran giyilebilir 3’lü jiroskopik motoru kullanan Tryro, elleri stabilize ederek titremelerin önüne geçiyor ve o kişide güven hissini de arttırmış oluyor.

Tasarımcı Sanchez bir kişinin sahip olabileceği titreme ya da sallantı çeşitlerini düşünerek ürünün üzerinde çalışmış. Daha sonra bilek üzerinde yer alan bir kadran yardımıyla jiroskopik motor hızının ayarlanmasını sağlamış. Cihazı hızlandırıp yavaşlatarak ihtiyacınız doğrultusunda elleri dengede tutmaya çalışıyorsunuz.

İlginizi çekebilir:

Google Project Euphonia detaylarını açıkladı [Yapay Zeka]

Çok zarif görünmese de hızlı çözüm olarak kullanılabilecek bir ürün olarak karşımızda duran Tryro geliştirilmeye muhtaç ancak önemli bir adım atılmış. Tıp alanında yapay zekanın kullanıldığı çalışmaların ardından Tryro gibi ürünler de dikkat çekecek gibi duruyor.

Kaynak: Yanko Design

Yorum yapın