Google Asistan interneti olmayanlara çevrimdışı hizmet verecek

Google’ın bilgisayarlar, cep telefonları ve hatta bazı akıllı ürünlerde çevrim içi olarak kullanılabilen bir Google Asistan uygulaması artık çevrimdışı olarak da kullanılabilecek.

Interneti olmayan basit cep telefonlarında bile kullanılabilmesi için çalışma başlatan Google bunu ilk olarak Hindistan’da deneyecek.

Yeni Delhi’deki etkinlikte Vodafone ve Idea Telekom kullanıcılarının telefon hattı üzerinden 24 saat ulaşabilecekleri bir soru cevap uygulamasını başlattığını duyurdu. Uygulama başlatılmadan önce Hindistan’da Lucknow ve Kanpur şehirleri pilot bölge olarak seçilip buradaki binlerce kişiyle denendi.

Belirli bir telefon numarası üzerinden ücretsiz olarak aranabilecek olan servis için Google başkan yardımcılarından Manuel Bronstein bu proje sayesinde internet erişimi olmayan milyonlarca kullanıcıya ulaşabileceklerini belirtti.

Nüfusun neredeyse yarısında internet yok

Hindistan’da 450 milyonu mobil olmak üzere 500 milyonun üzerinde internet abonesi var. Ancak ülkenin 1.3 milyarlık nüfusu düşünüldüğünde hala daha internete erişemeyen yüz milyonlarca insan var.

Google bunun yanında yeni bir Asistan özelliği olan Çevirmen uygulamasını başlattı. Bu uygulama farklı dilleri konuşan iki kişi arasında gerçek zamanlı çeviri yapıyor. Şirket bu özelliğin önümüzdeki aylarda İngilizce ve Hintçe arasında uygulanabileceğini de duyurdu.

Yorum yapın