Google Fotoğraflar uygulaması artık fotoğraf üzerindeki herhangi bir metni tarayabilmenize olanak sağlıyor.

Benim de sıklıkla kullandığım ve iyi ki var dediğim uygulamalardan olan Google Fotoğraflar, gayet kullanışlı ve bu kadar yoğun medya üretiminin olduğu günümüzde saklama açısından en iyi ücretsiz çözümlerden biri. Ancak çok fazla fotoğraf çeken ve bu uygulama içerisinde saklayan kullanıcılar bir süre sonra binlerce fotoğraf arasında kaybolabiliyor. Fotoğraflarınızı çok sistematik bir şekilde düzenleyebilen biri değilseniz de işin içinden çıkmak gittikçe zorlaşıyor.

Google’ın bu uygulamasının içindeki arama özelliği eğer aradığınız fotoğrafla ilgili bir bilgiyi hatırlıyorsanız çok işe yarayabiliyor. Örneğin “mavi” kelimesini arattığınızda mavi renklerin yoğunlukta olduğu fotoğraflar önünüze geliyor. Ay ve yıl bazında da listeleme yapabiliyorsunuz.

Yeni bir güncelleme ile ise Google Fotoğraflar uygulaması içerisinde artık fotoğraflarda bulunan metinleri de aratabileceksiniz. OCR (Optical character recognition-optik karakter tanıma) adı verilen bu özellik sayesinde bir telefon numarası, wi-fi şifresi, sevdiğiniz bir alıntı vs.gibi o an yazamayıp fotoğrafını çektiğiniz metinler aranabilecek. Dahası bu metinleri fotoğraf üzerinden kopyalayıp istediğiniz başka bir yere metin olarak yapıştırabileceksiniz.

 Nasıl yaparım?

Bu özelliği kullanabilmek için şu adımları izleyin;

1. Bilgisayardan ya da telefondan Google Fotoğraflar uygulamasını açın,
2. Uygulamanın güncel olduğundan emin olun, değilse güncelleyin,
3. Bir resimde bulunan metni arama çubuğuna yazıp aratın,
4. Üzerinden metin kopyalayacağınız fotoğrafa ve sonra Google Lens butonuna dokunun,
5. Fotoğraftaki metin işaretlenecek,
6. Kopyalamayı istediğiniz metinleri seçin ve kopyalayın
7. Daha sonra istediğiniz yere yapıştırın.

Son dönemde birçok firma gibi yapay zeka uygulamaları üzerine de yoğun çalışan Google bu yeni özelliği herkese sunmaya başladı ancak henüz sizde görünmüyorsa uygulamanızı güncellemeyi deneyin. Hala daha yoksa da biraz daha beklemeniz gerekebilir. Kısa bir zaman sonra gelecektir.

Yorum yazın

Pin It