Huawei’ye göre ucuz 5g telefonlar yakında geliyor

Yılın son dönemine girdiğimizde en bilinen akıllı telefon üreticileri 5G modellerini de piyasaya sürmeye başladı. Ancak teknolojinin henüz yaygınlaşmamış oluşu, işlemcilerin maliyetlerinin yüksek oluşu ve bunların cihaz fiyatlarına yansıması henüz 5g modellerinin tercih nedeni olmasını engelleyici bir unsur. Peki ucuz 5G destekli telefonları ne zaman görebileceğiz?

Huawei’nin Mate 30 serisi tanıtımında bildiğiniz üzere aynı modellerin 5g versiyonlarını da duyurdu. Ancak doğaldır ki bu modeller zaten fazla olan cihaz fiyatlarını daha da üst tarafa doğru sürükledi. Ancak Huawei Consumer Business Group CEO’su Richard Yu gazetecilere ucuz 5G telefonların 2020 yılında hazır olacağı müjdesini verdi.

Orta segmente de 5G geliyor.

5G’nin 2020’de orta segmente doğru kayacağını ve düşük fiyatlarda olacağını açıklayan Yu, 5G teknolojisinin bu yıl premium segmentte olduğunu ancak önümüzdeki yıl orta segmente daha sonra da daha düşük segmentteki telefonlara doğru ineceğini belirtmiş. Dolayısıyla önümüzdeki yıl Kirin 990 ve üzeri işlemciler dışında Kirin 710 ve türevi işlemcilerde de 5G desteği görebiliriz.

Akıllı telefon pazarının zirvesindeki iki isim olan Samsung ve Huawei, 5G ile ilgili ilk adımları attılar. Apple ise iPhone cihazlarında henüz 5G desteği sunmadı. Şirket muhtemelen bu teknolojinin biraz daha ucuzlamasını ve yaygınlaşmasını bekliyor olabilir. Çünkü henüz bu firmalar için bir gösterinin ötesine çok fazla geçemiyor.

2020 yılı 5G’yi çok fazla konuşacağımız bir yıl olacak.

Yorum yapın