Apple’ın etkinliğinde iPhone 11 tanıtımı dışında Apple Watch 5. seri de duyuruldu. Saatin yeni modelinde en önemli özelliklerden biri Always on Display olarak bilinen Hep Açık Retina Ekran. Yani Apple’ın kendisi Türkçe’ye bu şekilde çevirdi. Bu özellik pil ömrünü de çok fazla tüketmiyor. Çünkü ekrana bakmadığınız zamanlarda parlaklık düşürülerek güç tüketimi azaltılıyor.

Gelişmiş sağlık uygulamaları

Apple Watch 5, kalp atış hızını ölçüyor ve çok yüksek ya da çok düşük sonuçları size bildirim olarak gönderiyor. Yeni özelliklerden biri de gürültü bildirimi. Bulunduğunuz ortamdaki sesin desibel olarak miktarı sağlığa zararlı boyuta ulaştığında sizi uyarıyor. Böylece o ortamdan uzaklaşabiliyorsunuz.

Kadınlar için güzel bir özellik olan menstrüel döngü takibi ise Apple Watch 5. seri ve WatchOS 6 ile gelen diğer yeniliklerden biri.

Apple Watch 5’teki bu sağlık bildirimlerinin ana ekranda sürekli olarak karşınızda durmasını sağlayabiliyorsunuz.

Kalp atış hızı takibi
Dijital pusula yerleşik olarak geliyor

Saatinize Apple Music’te yer alan bir çalma listenizi ya da Apple Podcast’teki bir bölümü doğrudan indirip dinlemeye başlayabiliyorsunuz.

Dijital bir pusula ise saatiniz ile dağda bayırda yol bulmanızı kolaylaştırıyor. Pusula yanında yükseklik göstergesi de bulunuyor. Bunlar belki de şimdiye kadar neden yoktu diyebileceğimiz yenilikler. En azından yerleşik bir uygulama olarak bulunmuyordu. Pusula uygulaması Harita uygulaması ile entegre çalışabiliyor.

En önemli özellik: Acil Yardım Çğrısı

Yine işe yarar bir özellik olan Acil yardım çağrısı da bu seride dikkat çekiyor. Acil SOS ve düşme algılama özellikleri ile Watch acil yardım çağırabiliyor.

Bütün bu güzel özelliklerin yanında Apple Watch 5. seri aynı zamanda sahibine saati göstermeyi de vaat ediyor.

Apple bilindiği üzere geri dönüşüme önem veren firmalardan ve mümkün olduğunca cihazlarının üretiminde buna dikkat etmeye çalışıyor. Apple Watch 5. seri de bu doğrultuda %100 geri dönüşümlü alüminyumdan üretilmiş. Şirketten yapılan açıklamaya göre uzay standartlarında olan 7000 serisi alüminyum saatin üretiminde kullanılmış. Yani hem çok dayanıklı hem de çok hafif bir malzeme.

Apple Watch 5 fiyatı 399 dolardan başlayarak yukarı doğru tırmanacak. Bu güzel cihaz 20 Eylül’de satılmaya başlayacak.

Görseller: Apple

Yorum yazın

Pin It