Google güvenlik nedeniyle Play Store’dan bazı uygulamaları kaldırdı!


Eskiye nazaran internet kullanıcılarının biraz da ortaya çıkan skandalların etkisiyle en azından güvenlik konusunda farkındalığı oluşmaya başladı. Ancak yine de akıllı telefonlar sözkonusu olduğunda her şey o kadar hızlı gelişebiliyor ki çoğu zaman hangi uygulamaları kullandığımıza ve bu uygulamaların hangi bilgilerimize ulaşmak istediğine dikkat edemiyoruz yine de.

Google bu hafta kullanıcılarına spam reklam gönderen iki uygulamayı Play Store’dan kaldırdı. Bu uygulamalar;

– Sun Pro Beauty Camera
– Funny Tweet Beauty Selfie Camera

ZDNet’in raporuna göre bu uygulamalar 1.5 milyon kez indirilmiş. Eğer siz de bu kişilerden biriyseniz bu uygulamaları silmeniz tavsiye ediliyor.

Uzun süredir Google Play Store’da

Bu arada bu uygulamardan Sun Pro Beauty Kamera 2 yıldır, Funny Tweet Beauty Selfie Camera ise 6 aydır Google Play Store’da.

Bu uygulamaların size reklam göndermesinden ziyade asıl tehlike kullanıcıdan ses kaydı ve cihazın etrafındaki herhangi bir sesi dinleyebilme adına izin istiyor oluşu. Dolayısıyla ciddi güvenlik sorunları ortaya çıkabilir.

Kötü niyetli kişiler kamera ile ilgili uygulamaları popüler oldukları için bu amaçla sıklıkla kullanıyor. Tabii yine de her yüklediğimiz uygulamaya ve bizden istediklerine dikkat etmekte fayda var.

Yorum yapın