Birkaç gün önce tanıtılan Samsung’un Exynos 980 5G işlemcisinden sonra Huawei’den de büyük bir adım geldi. Şirketin 5G entegre modem barındıran ilk işlemcisi olan Kirin 990 5G Berlin’deki IFA 2019’da tanıtıldı.

5G savaşlarının başladığı döneme artık daha hızlı adımlarla girmeye başladık diyebiliriz. Samsung ve diğer bazı firmaların adımlarından sonra Huawei’nin de beklenen hamleyi yapması 2020’nin işlemci tarafında önemli bir yıl olacağının sinyallerini veriyor.

Daha önce sektörde tanıtılan ve daha çok 5G-ready diyebileceğimiz chipsetlerdeki gibi ayrı bir modeme ihtiyaç duymayan 990 5G rakiplerinden ayrılmayı başarıyor. Entegre 5G modeme sahip işlemci Huawei’nin amiral gemisi telefonlarında kullanılacak.

8 çekirdekli güçlü işlemci

Kirin 990 5G şirketin iddiasına göre şimdiye kadar ki en güçlü işlemci. 7 nm mimarisine sahip işlemci 8 çekirdekli ve 10.3 milyar transistöre sahip. Çoklu görevleri yerine getirebilmek için 2 adet 2,86 GHz, 2 adet 2.36GHz ve 4 adet 1.95GHz hızlara sahip çekirdeklerden yararlanıyor. Kirin 9090 5G aynı zamanda mobil oyun performansını üst seviyeye çıkaran 16 çekirdekli Mali G76 grafik işlemciyle geliyor.

Görsel:Engadget

Yeni işlemcinin en önemli özelliklerinden biri de 5G ve Yapay zekanın bir araya gelmesi olmuş. Şirket tarafından IFA fuarı 2019 etkinliğinde yapılan açıklamaya göre Kirin 990 5G, 2.3 Gbps’e kadar downlink ve 1.25 Gbps’e uplink hızlarına sahip.

Huawei Mate 30 Pro’da kullanılabilir

Huawei yapay zekanın devreye girmesiyle Kirin 990 5G işlemcisinin Nöral İşlemci Birimi’nin (NPU) yüz ve ses tanıma gibi görevleri başarıyla yerine getirebileceğini belirtiyor.

İşlemcinin diğer özelliklerinden biri ise akıllı telefonlarda ilk kez bulunan DSLR seviyesinde gürültü azaltıcı 5. nesil görüntü işaret işlemci teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor.

Şirket yeni işlemcinin hangi modellerde kullanılacağını açıklamadı ancak önümüzdeki günlerde tanıtılacak olan Huawei Mate 30 Pro modelinde görmemiz yüksek bir ihtimal. 

Yorum yazın

Pin It