iPhone kullanıcıları için sevindirici haber nihayet geldi. 3 ay süren beta testlerinden sonra işletim sistemi iOS 13 yayınlandı. Yeni versiyon ile beraber birçok yenilik de geliyor.

Bazı dikkat çekici iOS 13 özellikleri şöyle;

Uzun süredir beklenen ancak bir türlü gelmeyen karanlık mod bu sürümde kullanılabiliyor. iOS 13 kullanıcıları karanlık modu “Ayarlar” ya da “Kontrol” Merkezi”nden aktifleştirebilecek ve belirli bir an için zamanlayabilecek. Bunun yanında yeni duvar kağıtları da bu mod için optimize ediliyor.

iOS 13 Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulaması da bu sürümde büyük bir değişikliğe gidiyor. Yapılan düzenlemeler eski fotoğrafların daha kolay öne çıkmasını, ekran görüntüleri ve kopyası olan fotoğrafların ise karışıklığı azaltmak için gizlenmesini sağlıyor.

Yeni “Fotoğraflar” tabı ise fotoğraflarınızı daha kolay bulmanızı ve paylaşmanızı sağlıyor. Özellikle gün, ay ve yıl bazında aramalar yaparak anılarınızı tazeleyebiliyorsunuz.

Portre fotoğraflar için ekstra düzenleme

iOS 13 ile kamera uygulamasında da bazı geliştirmeler söz konusu. Kamera uygulamasında artık portre ışık yoğunluğunu ayarlayabiliyor ve daha yumuşak bir cilt, keskin gözler gibi oynamalar yapabiliyorsunuz.

Mesajlar uygulamasında ise arkadaşlarınızla isim ve fotoğrafınızı paylaşmak, Memoji stickers, yeni animojiler ve geliştirilmiş arama gibi özellikler bulunuyor.

Yıllardır Android’te kullanılan parmakları süpürerek yazmayı kolaylaştıran “swipe” özelliği ise “QuickPath” adıyla artık iOS’te de var. Apple daha önce bunu kullanmayı pek istemiyordu.

iOS 13 Look Around

En önemli yeniliklerden biri de Haritalar uygulamasına geldi. Google Maps’te bulunan “Sokak Görünümü” özelliği “Look Around” adıyla iOS13’te kullanılabilir durumda.

Bunların yanında çeşitli performans geliştirmeleri, erişilebilirlik, sağlık uygulamaları ve gizlilik özellikleri de yeni sürümde mevcut. Performans artışıyla uygulamalar 2 kat daha hızlı çalışacak ve daha küçük boyutlarda indirilebilir olacak.

Ve Apple Arcade

Geçen haftaki etkinlikte tanıtılan ve oyunseverler tarafından merakla beklenen Apple Arcade, iOS13 ile birlikte kullanılabilir durumda. Birkaç gün önce bazı beta kullanıcıları platformu denemeye başlamıştı bile.

Türkiye’de aylık 34.99 TL’lik fiyatıyla kullanılabiliyor. Oyunlara aynı zamanda Apple TV ve önümüzdeki haftalarda yayınlanacak olan MacOS Catalina sürümüne sahip Mac bilgisayarlardan da erişilebilecek.

iOS 13 destekleyen cihazlar ise şöyle;

iOS 13 destekleyen cihazlar
iOS 13 nasıl yüklenir?

Bunun için iPhone’ununuzda Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme sekmesine gidip yeni sürümü indirebilir ve otomatik olarak kurulmasını sağlayabilirsiniz.

Görseller: Apple

Yorum yazın

Pin It