Sosyal Medya’da kullanabileceğiniz 11 ücretsiz illüstrasyon kaynağı

Sosyal medyada yazdıklarınız her daim çok önemli ancak onları okutabilmek için görsel medyanın etkisini iyi kullanabilmek elzem. Bu doğrultuda video, fotoğraf, illüstrasyon kullanmak sosyal medyada görsel açıdan dikkat çekmenizi sağlayabiliyor.

———

Bir şekilde sosyal medya içinde bireysel ya da kurumsal olarak varlığımızı sürdürüyoruz. Sosyal medyada özellikle bir işletme hesabınız varsa iyi bir sosyal medya yönetimi için bunu profesyonel ellere bırakmakta fayda var.

Uzman bir sosyal medya yöneticisi/dijital pazarlama uzmanı bulundurmak ya da bu işin ehli ajanslara kurumsal sosyal medya yönetimi işini devretmek gerekiyor. Ancak sosyal medya danışmanlığı almadan bireysel olarak bir sosyal medya kullanıcısı, küçük bir işletme, home-office olarak hizmet ya da ürün ortaya koyan biriyseniz ve eğer biraz da tasarımdan anlıyorsanız kendiniz çok güzel görseller hazırlayıp sosyal medyada bir adım öne geçme şansı yakalayabiliyorsunuz.

Tam anlamıyla içerik olarak görselliğin en ön planda olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Sosyal medyada yükselmek için etkili bazı yöntemleri denerken görselliğe de önem vermek gerekiyor. Sosyal medyada yazdıklarını her daim çok önemli ancak onları okutabilmek için görsel medyanın etkisini iyi kullanabilmek elzem. Bu doğrultuda video, fotoğraf, illüstrasyon kullanmak sosyal medyada görsel açıdan dikkat çekmenizi sağlayabiliyor.

Bu yazıda size sosyal medya görsellerinde kullanabileceğiniz ücretsiz illüstrasyon kaynaklarını derledim. Haydi gelin göz atalım;

1.Freepik
Sosyal Medya'da kullanabileceğiniz 11 ücretsiz illüstrasyon kaynağı-Freepik
Freepik

Freepik bu konuda belki de en geniş kaynağa sahip web sitesi. Sitenin ana sayfasında sizi büyük bir arama alanı karşılıyor ve burada ücretsiz vektör, stok fotoğraf, psd ve ikonlara ulaşabiliyorsunuz.

Freepik’te indirdiğiniz kaynakların bazılarında tasarımcıya referans vermeniz gerekiyor. Buna dikkat etmekte fayda var.

 Biraz araştırma ile çok güzel tasarımlar bulabiliyorsunuz. Hazır Instagram, Facebook paylaşımlarından tutun da stok fotoğraflara kadar.

Örneğin; Instagram’da hazırlayacağınız bir reklam kampanyası için koleksiyon halinde hazır tasarım bulabilir, üzerinde yapacağınız değişikliklerle onu kendinize ya da işinize uygun hale getirebilir ve yayınlayabilirsiniz.

Freepik’e gidin

2. DrawKit
Sosyal Medya'da kullanabileceğiniz 11 ücretsiz illüstrasyon kaynağı-DrawKit
DrawKit

DrawKit daha çok minimal tasarımlara sahip bir web sitesi. Tarımcılara hemen hızlı bir şekilde kendi projelerini üretebilmeleri için hazırlanmış web sitesinde 50’den fazla ücretsiz illüstrasyon bulunuyor. Bunları kişisel ya da ticari amaçlarla kullanabiliyorsunuz.

Aynı zamanda ücretli versiyonların da bulunduğu DrawKit gayet hoş, minimal tasarımları tercih edenler için dikkat çekici olabilir.

DrawKit’e gidin

3. Freebie Supply
Sosyal Medya'da kullanabileceğiniz 11 ücretsiz illüstrasyon kaynağı-Freebie Supply
Freebie Supply

Vektörel tasarımların yanında PSD, sketch, font, wordpress şablonu gibi birçok kaynağa ulaşabileceğiniz Freebie Supply gayet iyi bir içeriğe sahip. Sunumlarınız için Google Slide ya da Keynote şablonları bile bulabileceğiniz web sitesine bir göz atmak işinize yarayabilir.

Bunun yanında Sketch başlığı altında bulunan, Mockup ve mobil tasarımları altındaki görseller de dikkat çekici.

Web tasarımı olarak hem psd, hem sketch, hem de yukarıda bahsettiğim gibi wordpress şablonlarını indirebiliyorsunuz.

Freebie Supply’a gidin

4. unDraw
Sosyal Medya'da kullanabileceğiniz 11 ücretsiz illüstrasyon kaynağı-unDraw
unDraw

UnDraw birkaç senedir var olan bir oluşum olmasına rağmen içerisinde 500’den fazla illüstrayon barındırıyor. En güzel taraflarından biri de indirmek istediğiniz tasarımın site üzerinde renklerini kendi isteğinize göre değiştirebiliyor oluşunuz.

Bu sitede copyright derdi olmadan indirebileceğiniz .svg uzantılı dosyalara ulaşabilirsiniz. Görselleri tek tıkla .png olarak indirip hemen kullanabilir ya da .svg uzantılı olarak indirip kendiniz düzenleyebilirsiniz.

unDraw’a gidin

5. Lukasz Adam
Sosyal Medya'da kullanabileceğiniz 11 ücretsiz illüstrasyon kaynağı-Lukasz Adam
Lukasz Adam

Lukasz bağımsız bir web tasarımcısı. Web sitesi üzerinden bizlere de ücretsiz illüstrasyonlar da vermeyi ihmal etmiyor. Lukasz’ın çok büyük bir veritabanı olmasa da kendine has güzel tasarımları var. Farklı olması açısından kullanabilirsiniz.

Lukasz her hafta yeni bir ücretsiz illüstrasyon yayınlıyor.

Lukasz Adam’a gidin

6. Humaaans
Sosyal Medya'da kullanabileceğiniz 11 ücretsiz illüstrasyon kaynağı-Humaaans
Humaaans

Burada adından da anlaşılacağı üzere daha çok insan odaklı tasarımlar bulunuyor. Humaaans kütühanesini indirip kendi ihtiyacınıza göre düzenleyebiliyorsunuz. Kütüphane içerisinde bulunan insan tasarımlarını pozisyonunu, saç renk ve şekillerini, kıyafetlerini tamamen özelleştirebiliyorsunuz.

Tasarımları Sketch, XD, Figma gibi yazılımlarda düzenleyebiliyorsunuz.

Humaaans kişisel ve ticari kullanım için tamamen ücretsiz

Humaaans’a gidin

7. ManyPixels
Sosyal Medya'da kullanabileceğiniz 11 ücretsiz illüstrasyon kaynağı-ManyPixels
ManyPixels

Manypixels de yukarıda bahsettiğimiz unDraw’u andırıyor. Ücretsiz tasarımlarında benzer bir dile sahip olan web sitesinde yine indireceğiniz görselin renklerini değşitirebiliyorsunuz.

Humaaans’ta olduğu gibi istediğiniz kombinasyonu denemeseniz de konseptin rengini değiştirme şansınız bulunuyor. Ancak tabi .svg dosyasını indirip değişiklik yapabilirsiniz.

Gayet güzel, minimal tasarımlara sahip ManyPixels de sosyal medyada görsel hazırlarken işinize yarayacak cinsten.

ManyPixels’e gidin

8. Ouch!
Sosyal Medya'da kullanabileceğiniz 11 ücretsiz illüstrasyon kaynağı-Ouch
Ouch

Ouch’un tasarımları kişisel olarak bu yazının konusu olan kaynaklar içerisinde en çok beğendiklerim arasında yer alıyor. Belirli kategoriler altında yer alan illüstrasyonları indirebiliyorsunuz ancak dikkat edin, mutlaka link vermeniz gerekiyor.

Ouch’un tek eksiği sadece .png olarak indirmenize izin veriyor olması. Yani maalesef düzenleyemiyorsunuz. Bunun için ücretli üye olmanız gerekiyor. Ancak yine de kullanacağınız konuya uygun bir görsel bulabilmeniz olanaklı.

Ouch’a gidin

9. Absurd Design
Sosyal Medya'da kullanabileceğiniz 11 ücretsiz illüstrasyon kaynağı-Absurd Design
Absurd Design

Ouch’ta olduğu gibi yine burası da tasarımları sadece png uzantılı olarak indirmenize olanak sağlıyor. Ancak Absurd Design sayılı ve siyah beyaz illüstrasyonlara sahip olsa da farklı bir çizgide durduğundan birçok projenizde kullanabilirsiniz.

Ücretli versiyonunda daha fazla tasarıma, bunların renkli versiyonlarına ve .svg uzantılı dosyalara erişebiliyorsunuz.

Absurd Design da mutlaka link vermenizi istiyor. Bunu unutmayın.

Absurd Design’a gidin

10. Interfacer
Sosyal Medya'da kullanabileceğiniz 11 ücretsiz illüstrasyon kaynağı-Interfacer
Interfacer

Web üzerindeki kaynaklardan ücretsiz tasarımların yer aldığı Interfacer, indirmek istediğiniz tasarıma tıkladığınızda ya direkt olarak indirme linkini veriyor ya da o kaynağın internette bulunduğu web sitesindeki indirme linkine yönlendiriyor.

Ücretsiz fontlar, ikonlar, illüstrasyon ve arabirim aygıtlarının bulunduğu web sitesi denemeye değer.

Interfacer’a gidin

11. IRA Design
Sosyal Medya'da kullanabileceğiniz 11 ücretsiz illüstrasyon kaynağı-IRA Design
IRA Design

IRA Design size önceden düzenleme imkanı da sunan tasarım bileşenlerinden oluşuyor. Buradaki illüstrasyonları .svg ve .png olarak indirebildiğiniz gibi .ai uzantılı olarak da indirebiliyorsunuz.

5 farklı gradient stilinin bulunduğu web sitesinde, karakterler, nesneler ve arka planlar gibi kategorilerde illustrasyonlara sahip olabiliyorsunuz.

IRA Design’a gidin

Sonuç olarak;

Her ne kadar basit anlamda kullanım için olsa da bilhassa bu kaynaklardan edindiğiniz tasarımları temel düzeyde düzenleyebilecek kadar bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Tabii sadece .png uzantılı tasarımları indirip hazır olarak kullanmak istiyorsanız bu nispeten daha kolay olacaktır.

Benim de genel olarak zaman zaman yararlandığım bu kaynaklar uzmanlık alanı tasarım olan kişiler tarafından da kullanılıyor.

Örneğin; Freepik sadece esinlenmek için bile arama yapılabilecek bir web sitesi. Buradan birçok güzel vektör bileşeni ve fotoğraf indirip kendi projelerinde kullanan tasrımcılar var.

Sizlere hem zaman kazandıracak hem de sosyal medyada birçok kişinin önüne geçmenizi sağlayacak bu kaynaklar umarım faydalı olur.

illüstrasyon: Ouch.pics

Yorum yapın