Internet

Netflix’te 4K video izlemek için ne kadar hız gereklidir?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Son dönemde ne yazık ki sansür tartışmalarıyla daha çok gündemde olan Netflix’te 4K video izlemek için ne kadar internet hızı gerekli olduğunu biliyor musunuz?

Türkiye’deki internet kullanıcıları için pek iç açıcı olmayan internet hızları yüzünden büyük ihtimalle birçoğumuz Netflix’te 4K video izlemek için ciddi paralar harcamak zorunda kalabiliyoruz.

Bilindği üzere Netflix 4K yayınları da destekliyor ancak bunun için sadece 4K destekleyen bir televizyon işimizi görmüyor. Bunun yanında internet bağlantınızın da yeterince hızlı olması gerekiyor.

Netflix 4K yayınlarını izleyebilmek için en az 25 Mbps düzeyinde bir bağlantıya ihtiyacımız olduğunu belirtiyor ancak özellikle 2019 başından itibaren adil kullanım kotasının kalkmasıyla internet fiyatlarının yükselmesi Türkiye’de 25 Mbps hızındaki internet bağlantılarının 100 TL civarında olmasına neden oldu. Kaldı ki 25 Mbps bağlantınız varsa dahi 4K yayını izlerken internette başka hiçbir şey yapmıyor olmanız gerekiyor.

Yani kısaca Netflix 4K izleyemiyorum diye üzülmeyin. Aslında birçoğumuz aynı durumdayız.

Türkiye’de ortalama bağlantı hızı 5Mbps civarında

Netflix bağlantı hızınızın 4K içeriğe uygun olup olmadığını kontrol edebilmeniz için ise şuradaki aracı kullanmanızı tavsiye ediyor. Netflix’in SD yayınlarını takip edebilmek için sadece 3Mbps, HD yayınlar için ise 5 Mbps internet bağlantı hızı yeterli oluyor. Bunların da Türkiye şartlarında Netflix izleyebilmek için en uygun seçenekler olduğu gün gibi ortada.

Netflix bağlantı hızı ölçme aracı
Netflix bağlantı hızı ölçme aracı

Şuradaki habere göre Türkiye internet bağlantı hızı ortalamasında 2019 itibarıyla dünyada 102. sırada. Bu ölçüm 2019 yılında 5.27 Mbps indirme hızı olarak kaydedilmiş. Dolayısıyla Netflix 4K içeriklerini tüketebilmek için henüz zamanımız var gibi görünüyor. Şimdilik en iyisi boşuna para harcamamak.

Yorum yazın

Pin It