Geçtiğimiz Nisan ayında bilim camiasında kara delikler ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşanmıştı hatırlarsanız. Bilim insanları ilk defa bir kara delik fotoğrafı çekmeyi başarmış ve bu fotoğraf büyük ses getirmişti. Bu fotoğraı çeken bilim insanları ise büyük bir ödüle layık görüldü.

İnsanlık tarihinde ilk defa görüntülenen bu kara delik bu projede çalışan bilim insanlarına 3 milyon dolar değerinde bir ödül getirmiş. Bilim dünyasında çığır açan bu olay için verilen bu ödül bilim dünyasının oscarları olarak biliniyor. Bu ödülün sponsorluğu Silikon Vadisi’nin baş aktörlerinden Mark Zuckerberg ve Sergey Brin gibi kişiler tarafından yürütülüyor.

Projedeki herkes ödülden pay alacak

Bu ödül Fen Bilimleri, Fizik ve Matematik gibi alanlarda en üst düzeydeki bilim insanlarını belirlemek için kullanılıyor. Kara Delik fotoğrafı ödülü ise projede çalışan 347 bilim insanı arasında pay edilecek. Kara delik fotoğrafı oluşması için 40.000 insanın hayatı boyunca çektiği selfie sayısı kadar görüntü kullanılmıştı.

Projenin yürütücüsü olan Shep Doeleman yaptığı açıklamada bu fotoğrafın aslında kara deliklerle ilgili gelecekte elde edecekleri ilk görüntüler olduğunu, 10 yıl kadar sonra ise kara deliklerin yüksek kalitede gerçek zamanlı video görüntülerinin elde edilmesini öngördüğünü belirtmiş.

Yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf bile bizleri çok etkileyecekken çok net bir anlık videonun insanlık tarihine adını altın harflerle yazdıracağına şüphe yok.

Yorum yazın

Pin It