Twitter bildirimler ile ilgili yeni bir özelliği test ediyor

Sosyal medyanın hayatımızın içerisinde olmasının bir taraftan iyi yanları varken diğer taraftan özellikle verimli çalışmanın -eğer ki sosyal medya odaklı bir iş yapmıyorsanız- önündeki en büyük engellerden biri olduğunu artık söylemeye gerek yoktur sanırım. Sürekli gelen bildirimler can sıkıcı olabiliyor.

Bu yeni medyadaki bütün mecralar kullanıcılarını büyük oranda bildirimler sayesinde tekrar çekiyor ve bu sayede etkileşimi sürekli olarak canlı tutmaya çabalıyor. Ancak bu kullanıcı tarafında verimli çalışmayı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Çalışmanızın sürekli bildirimlerle bölünüyor olması sizi odak noktanızdan uzaklaştırabiliyor. 

Bildirimleri tamamen kapatabilirsiniz. Ben Twitter’ı sık kullanan birisiyim ancak bildirimleri kapatmayı seçtim. Çünkü bu uygulamalar sadece birileri paylaşımınızı beğendiğinde ya da yorum yaptığında değil takip ettiğiniz kullanıcıların aktiviteleriyle ilgili de bildirim gönderebiliyor. Kaldı ki özellikle çok takipçili bir kullanıcıysanız gelen bildirimler sevimsizleşmeye başlayabilir. Ancak bildirimleri kapatınca Twitter’ın mesajlaşma (DM) uygulamasından gelen mesajlar da görülmeyip önemli olanlar kaçırılabilir.

Belirli zaman aralığında bildirimler kapatılabilecek

İşte Twitter da bu durumu bir ihtiyaç olarak algılamış olsa gerek ki bildirimleri kullanıcının isterse sadece belirli bir süreliğine kapatabileceği bir özelliği test etmeye başlamış. Bu özellik ile Twitter bildirimleri 1 saat, 3 saat, 12 saat gibi süreler için kapatılabilecek.

Bildirimler size uyarı olarak gelmese de profilinizdeki bildirimler sekmesine düşecek ancak size o süreler içerisinde iletilmeyecek.

Aslında Twitter “uyku ayarları” adıyla gece saatlerinde bildirimleri kapatabilmemize olanak sağlıyor. Ancak belirli saatler arasında kapatabilme seçeneği daha kullanışlı olacaktır. 

Yorum yapın