Boston Dynamics’in videolarını izlediğimizde hepimizi şaşırtan Köpek Robotu hatırlarsınız. İşte Spot Robot adlı o köpek robot, şirket tarafından satılmaya başladı.

4 ayaklı ve yaptıklarıyla bizleri hayrete düşüren robot köpek yakında satılmaya başlanacak. Ancak bu robota maalesef henüz herkes sahip olamayacak. (Gerçi maalesef mi demeliyim, bilemedim). Sadece pratik olarak kullanıp verim alabilecek şirketlere satılacak. Bu şirketler robotların arkasına belirli işleri yapabilmesine olanak veren modüller geliştirip ekleyecek.

Şu anda hazır olarak 20 adet Spot robot mevcut. Bu robotların sayısının yakın zamanda binlere çıkarılması planlansa da şu anda sadece seçilmiş şirketlere satılacak. Tabii bu aynı zamanda robotun gerçek hayatta denenebilmesi anlamına da geliyor. 

Spot robotun kullanım alanları

Spot robot metan sensörlerini kullanarak gaz sızıntılarını kontrol edebiliyor, ışıklı radar modülüyle binaların iç haritalarını çıkarabiliyor ve hatta kollarını kullanarak kapıları açabiliyor ki buna zaten şahit olmuştuk. Hatta yukarıdaki videoda görüldüğü üzere birkaç tanesi bir araya gelip kamyon bile çekebiliyor.

Spot Robot

Yağmura dayanıklı olduğu için dış mekanda da kullanılabilen Spot, saniyede 1.6 metre koşabiliyor. 360 derece kamerayla etrafını gözleyebilen robot -15.5 ile 45 derece arasında çalışabiliyor.

Spot, insanlarla aynı ortamda çalışabilmek için tasarlanmamış. O çalışırken insanların ona manevra alanı vermesi öneriliyor. Boston Dynamics tam anlamıyla otonom bir robot olmadığını belirtiyor ve tabi hala eksikleri var. Ancak yakın gelecekte hayatımızda önemli bir yer teşkil etmeye aday gibi görünüyor.

Görseller: Boston Dynamics

Yorum yazın

Pin It