Instagram kendi jargonunu, kendine has fenomenlerini yaratan insanların yaşam tarzlarını değiştiren ve birçok marka hakkında kullanıcıların fikir sahibi olduğu bir dünya haline geldi. Gün geçtikçe Instagram algoritmasını geliştirmeye ve yer yer değiştirmeye başladı. Dolayısıyla Instagram’da markanızı büyütmek için neler yapmanız gerektiği artık birçok ince detayı da içerebiliyor.

Instagram kullanıcılarının %70’i bir marka ile ilgili araştırma yapmak için Instagram’a bakıyor. %80’i ise Instagram üzerinde en az 1 markayı takip ediyor

Facebook hala daha 1.4 milyar aktif kullanıcı sayısı ile lider konumda bulunsa da 1 milyar aktif kullanıcı sayısı ile Instagram onun hemen arkasında yer alıyor ve bu sayıya Facebook’tan daha kısa sürede ulaşabildi.

Instagram’da günlük aktif kullanıcı sayısı ise 500 milyon. Bu kullanıcılar günde 4.2 milyar kere beğen butonuna basıyor. Bu basit beğen butonu sizin markanızı büyütmeye yarayan en önemli faktörlerden. Basit ya da anlamsız gelse de bu artık günümüzün bir gerçeği.

Hal böyle olunca Instagram’da markanızı büyütmek için onu iyi anlamak ve onun kurallarıyla oynamak gerekiyor.

İşte size Instagram takipçi sayınızı arttırıp markanızı büyütecek 11 etkili yöntem;

1. Sık sık (Günde 1 kere) içerik paylaşın

Instagram’ın basit anlamda en önemli özelliği görsel içerik paylaşımı ve bunun diğer kullanıcılar tarafından bir şekilde tüketilmesidir. Dolayısıyla burada amaç fotoğraf ya da video olsun, görsel içerik üretmektir. Ancak nadir olarak paylaşım yapıyorsanız bu sizin etkileşim oranınızı düşürecektir.

Çok fazla paylaşım yapmak da sizi takip edenleri sıkabilir ancak günde 1 kez içerik paylaşımı etkileşimi arttıracak ve daha çok fark edilmenizi sağlayacaktır. TailWand’in yaptığı araştırma da bunu doğrular nitelikte.

Haftada 7’den fazla içerik paylaşımıyla toplamda 13.677 beğeni alınırken, haftada 1’den daha az paylaşım ile toplam 1.056 beğeni alınabiliyor. Aradaki fark muazzam. Kısacası Instagram’da markanızı büyütmek için ne kadar paylaşım yaparsanız o kadar beğeni ve takipçi geri dönüşü kazanırsınız.

Tailwand : “When You Post to Instagram More Often You Get More Likes”

2. Kaliteli hashtag kullanımını önemseyin

Hashtag (etiket) kullanımı Instagram’ın olmazsa olmaz özelliklerinden. Hatta bir süredir belirli bir hashtag takibi bile yapabiliyor ve buradaki paylaşımları akışınızda görebiliyorsunuz. 

Yapılan araştırmalar genelde gönderilerinizde 11 adet hashtag kullanımının ideal olduğunu gösteriyor. En iyi etkileşim için bu önemlidir. Ancak TrackMaven yaptığı araştırma ile 9 adet hashtag’in en etkili geri dönüşe sahip olduğunu ortaya koyuyor.

 Öneri : Siz 9-11 adet hashtag ile kendi paylaşımlarınızın geri dönüşlerinizi test edebilirsiniz.

Hashtag deyince sadece sayısı değil uzunluğu bile önem arz ediyor. Yine TrackMaven’in araştırması bize 21-24 karakter arasında bir hashtag kulanımının en iyi sonucu verdiğini gösteriyor.

SocialMediaToday

3. Gönderilerinize konum ekleyin

Instagram’da paylaştığınız içeriklere (gönderi ya da hikaye) konum eklemek markanızın farkında olmayan diğer kullanıcıların dikkatini çekebilmeniz için en önemli etkenlerden biri. Gönderinize konum ekleyerek o konumda arama yapan bir kullanıcının dikkatini çekebilir ve markanızın gönderilerine etkileşim vermesini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde Instagram hikaye konum ekleme özelliği de önemli bir etkileşim sağlamaktadır. Bu nedenle sadece gönderilerde değil hikaye paylaşımlarında da konum eklemeyi unutmayın.

Özellikle yerel işletmeler için konum etiketlemenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu belirli bir konum etiketi sizi bir adım öne çıkarabilir.

Instagram’da konum arama özelliğinni kullanma

4. Kullanıcı odaklı içerikler (User Generated Content):

Özellikle markalar tarafından kullanıcıların oluşturduğu içeriklerin kullanılması, ürünleri ya da hizmetleriyle ilgili kullanıcıların deneyimlerinin aktarılması diğer kullanıcılar üzerinde olumlu etki yaratabilmektedir. Bunun yanında takipçiler ile etkileşime girmek, onların içerik üretmesini sağlamak, ürettikleri içerikleri paylaşmak, bir hashtag ile kampanya üretip bu hashtag altında takipçilerin içerik üretmesini sağlamak gibi Instagram içerik fikirleri hayata geçirilebilir.

Eğer bir marka değilseniz de Instagram hesabınızda zaten bir konsept belirlemeli ve bu doğrultuda paylaşımlar yapmalısınız. Bu içerik konseptine göre de yukarıda belirttiğim kullanıcı odaklı içeriklerle etkileşimi arttırabilirsiniz.

Kullanıcı odaklı içerik örneği (User Generated Content)

5. En iyi zamanda paylaşım yapın

Sosyal medyada paylaşım yapma saatleri ile ilgili bir dizi çalışma bulunuyor ve bunların hepsi önemli çalışmalar. Hatta bu çalışmalar her platforma göre değişebiliyor. Ancak Instagram için en iyi paylaşım saati maalesef evrensel değil. Yani her yerde ve her durumda geçerli olmayabilir.

Markaya ve kişiye göre değişebilen bu paylaşım saatleri için en iyisi Instagram hesabınızın istatistiklerini inceleyerek yaptığınız çalışma olacaktır.

Instagram işletme hesabınızda size sunulan istatistikler takipçilerinizle olan etkileşiminize göre size en iyi paylaşım saatleriniz için bir fikir verecektir. Özellikle yerel işletmeler takipçilerine uygun saatlerde paylaşım yaptığında geri dönüşleri çok etkili olabilir.

Örneğin; yerel bir restoran işletmesi olduğunuzu farz edelim. Daha çok öğle yemeğinde müşteri gelmesini hedefliyorsunuz. Takipçileriniz için öğle saatlerine doğru (mesela saat 10’dan sonra) günün menüsü ile ilgili paylaşım yaparsanız etkileşimin çok yüksek olduğunu görebilirsiniz. Çünkü kullanıcılar öğle saatleri yaklaştıkça, telefonlarına bakıp öğle yemeği için çeşitli seçenekleri inceliyor olabilir.

Yukarıda bahsettiğim yerel restorana yakın bir kahveciyseniz de tam öğle saatlerinde yaptığınız güzel bir Türk Kahvesi’nin görselini paylaşmanız takipçilerinizin yemekten sonra sizi tercih etmelerini sağlayabilir.

Markanızı ve hedef kitlenizi en iyi siz biliyorsunuz. Dolayısıyla hedef müşterilerinizin davranışlarını analiz edip buna göre en iyi paylaşım saatlerinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Dolayısıyla Instagram için en iyi paylaşım saati temel anlamda sizin belirleyeceğiniz bir veridir.

6. Instagram video ve hikaye özelliklerini etkili kullanın

Instragram hayatımıza ilk girdiğinde sadece fotoğraf odaklı kullanılıyordu ancak bir süre sonra görsel içeriğin videoyla beraber daha etkili olduğunu ve biraz da bu tarafa doğru evrildiğini görmüş olsa gerek ki video içeriklerin tüm nimetlerini kullanmaya başladı.

Instagram’da video gönderileri paylaşabildiğiniz gibi Hikayeler’in özellikleri sayesinde canlın yayın da yapabiliyorsunuz. Bu içerikleri Instagram Hikayeler’de (Stories) paylaşmak ise çok etkili geri dönüşler elde etmenizi sağlıyor. Dolayısıyla Instagram’da büyüyebilmek için “Hikayeler”i kullanmak olmazsa olmazınız.

Peki neden?

 • Günlük 500 milyondan fazla kullanıcı Instagram Hikayeler özelliğini kullanıyor.
 • Kullanıcıların %57’si Hikayeler’in markalarını büyütmede etkili olduğunu belirtiyor
 • Video içerik ile aldığınız etkileşimler, fotoğraf paylaşımıyla aldığınız içerik etkileşimini her geçen gün geride bırakıyor.
 • Instagram’da canlı yayın yaparken takipçileriniz sizi tüm hikayelerin en önünde görüyor.
 • Instagram’da izlenen Hikayeler’in 1/3’i işletme hesaplarının hikayelerinden oluşuyor
 • Video içerikli gönderiler fotoğraf içerikli gönderilerden %38 daha fazla etkileşim alıyor.

Kısacası bir an önce Hikaye (Stories) paylaşımına önem vermeli ve bu konuda stratejiler geliştirmeye başlamalısınız.

Görsel: Buffer

7. İstatistiklerinizi kullanın

Instagram’da profesyonel hesap kullanmaya başladığınızda (daha önceki adıyla işletme hesabı) size basit ama önemli bazı istatistikleri sunuyor. Bu istatistikler sayesinde sizi takip eden ya da etmeyen kişilerin en çok hangi içerikleri beğendiğini görebiliyorsunuz.

Öne çıkabilmek için belirli kalitede içerik paylaşmaya özen göstermelisiniz ancak yine de en çok hangi içeriklerin etkileşim aldığını öğrenebilmeniz sonraki paylaşımlarınız açısından çok önemli. En çok tutan gönderilerinizin benzerlerini paylaşmanız size yine önemli etkileşim ile geri dönecektir.

Takipçilerinizin daha çok hangi içeriklerinizi beğendiklerini buldunuz. Peki takip etmeyenler? Bu istatistikler size takip etmeyip de gönderinize beğeni ya da yorum bırakanların sayısını da veriyor. Bu sayede daha sonra onlara yönelik bir içerik hazırlarsanız sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

Instagram istatistikleri gönderileriniz ile ilgili yaş ve cinsiyet gibi detayların yanında en iyi paylaşım zamanlarınızla ilgili bilgi veriyor. Bu sayede 3. maddede bahsettiğim Instagram için en iyi paylaşım saati konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

8. Mutlaka tanıtım yapın

Sponsorlu içerik kullanmak Instagram’da daha az zamanda daha fazla kullanıcı etkileşimi almanızı sağlayabilir. Bu yöntem doğru kullanıldığında çok daha ucuz maliyetlerle önemli geri dönüşlere imkan verebilir.

Bunun için;

 • Markanız adına bir tanıtım yol haritası belirleyin,
 • Hedef kitlenizi seçin,
 • Daha önce paylaştığınız görsellerden birini seçerek tanıtımını yapın.

 İpucu:  Instagram’da sponsorlu içerik paylaşmak amacıyla en uygun görseli bulmak için;

 • Instagram mobil uygulamanızda “İstatistikler”i açın,
 • “Gönderiler” kısmında “Tümünü gör”e tıklayın,
 • Sayfanın en üstünde “Etkileşim sıralamasıyla geçtiğimiz 1 yıl içinde paylaşılan tümü gösteriliyor” yazısındaki “Etkileşim” linkine tıklayın,
 • Filtreden ilk olarak tercihinize göre “Tümü”, “Fotoğraflar” ya da “Videolar”ı seçin,
 • İkinci olarak ise “Etkileşim”i seçin,
 • Üçüncü olarak ise “7 gün”ü seçin
 • Son 7 gün içerisindeki etkileşim alan en iyi gönderileriniz sıralanacaktır. Bunlar arasından birini seçin ve tanıtımını yapın.

İkinci bir seçenek olarak ise influencer adı verilen çok takipçiye sahip fenomen kullanıcıların ürün ya da hizmetlerinizi tanıtması da size çok iyi dönüşler sağlayabilir. Çünkü özellikle o kullanıcının sadık takipçileri kendisine güvenip deneyimlerinden yararlanmak isteyebilirler. Tabii yine de doğru bir pazarlama stratejisi ile bu tanıtım biçimini uygulamalısınız.

Bu iş için önemli bir miktarda bütçe ayırmak gerekebileceğini unutmayın. Özellikle markaların son dönemde sıklıkla uyguladığı bu yöntem günümüzde en etkili pazarlama uygulamalarından biri.

9. Takipçileriniz ile etkileşimi arttırın

Instagram’da var olmak istiyorsanız hatta markanızı bu platformda zirveye taşımak istiyorsanız en önemli unsurlardan biri de kullanıcı etkileşimini arttırmaktır. Etkileşimi yüksek içerikler sizin daha fazla fark edilmenizi sağlayacaktır.

Bir gönderinin etkileşimi ne kadar yüksek olursa o kadar fazla ziyaret alacaktır.

Bunun için;

 • Takipçilerinize sorular sorun, yorum yapmalarını isteyin,
 • Hikayeler’de anket düzenleyin,
 • Gönderinize yorum yapan kullanıcılara mutlaka cevap verin, onların yorumlarını beğenin.

Yorumuna cevap verildiği zaman o takipçiniz yorum yaptığı gönderinizi tekrar ziyaret edecektir. Bu sayede etkileşimi artan gönderi kullandığınız hashtag’lerin sayfalarında en üste çıkacak ya da keşfet bölümünde birçok kullanıcıya görünecektir. Bu da daha fazla ziyaret ve takipçi demektir.

10. Yarışmalar düzenleyin

Yarışmalar ve sonunda verilen hediyeler her zaman ilgi çekicidir. Bu nedenle belirli dönemlerde yarışma düzenleyip, çekiliş yapın ve bazı takipçilerinize hediye verin. Bu konudaki gönderileriniz hem daha çok yorum ve beğeni alacak ve etkileşimi arttıracak hem de size takipçi kazandıracaktır.

Özellikle en çok bilinen ve sıklıkla kullanılan “bir ya da bir kaç arkadaşınızı yorum olarak etiketleme” yönlendirmesi daha fazla kişiye ulaşabilmenizi sağlayacaktır. Instagram yarışma fikirleri için olumlu etkisi kanıtlanmış hesaplardan ilham alabilirsiniz.

Instagram yarışma örneği

11. Facebook’ta da paylaşım yapın

Instagram ve Facebook bildiğiniz üzere kardeş platformlar. Dolayısıyla Instagram’da yaptığınız paylaşımları Facebook üzerinde de yapmak farklı kullanıcı kitlelerine de ulaşabilmenizi sağlayabilir. Araştırmalar Facebook’ta Instagram üzerinden paylaşım yapmanın aynı paylaşımı yerel olarak paylaşmaktan daha fazla etkileşim sağladığını göstermektedir.

Bu nedenledir ki;

Instagram’da paylaşım yaptığınızda bunu aynı anda Facebook sayfanız üzerinden de mutlaka paylaşın. Bu etkileşimizini katlayacaktır.

Sonuç olarak;

 • Instagram üzerinde markanızla var olmak ve onu zirveye taşımak istiyorsanız öncelikle sadık ve düzenli bir Instagram kullanıcısı olmanız gerekiyor. Ardından paylaştığınız içeriklerin ilgi çekiciliğine, kullanıcıları harekete geçiren paylaşımlar olmasına önem vermeli ve Instagram üzerinde yer alan herhangi bir kullanıcının sizin potansiyel takipçiniz/müşteriniz olma ihtimalini göz ardı etmeden kaliteli içerik paylaşmalısınız.
 • Instagram başta olmak üzere Sosyal Medya Gerçeğini kabul etmelisiniz.
 • Instagram’da en önemli unsurun “Etkileşim” olduğunu unutmadan ona göre içerik hazırlamalı ve stratejinizi konumlandırmalısınız.
 • Gönderilerinizde hashtag ve konum etiketlemeye önem vermelisiniz.
 • Instagram’ın size ücretsiz sunduğu İstatistik hizmetinden mutlaka yararlanmalı ve içeriklerinizi ona göre paylaşmalısınız.
 • Belirli sıklıkta içerik paylaşmalı ve onu ihmal etmemelisiniz (Yoksa o da sizi ihmal eder)
 • Video içeriklere ve mümkünse canlı yayınlara önem vermelisiniz. 
 • Sevimsiz görünse de ücretli tanıtımlar yapmalısınız. Facebook ve dolayısıyla Instagram’ın da bir şirket olduğunu ve birincil amaçlarının para kazanmak olduğunu unutmamalısınız.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Kendi sosyal medya hesaplarınızda uyguladığınız ve işe yarayan taktikler var mı? Lütfen fikirlerinizi aşağıda yorum olarak yazınız

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yazın

Pin It