Apple Watch “uyku takibi” özelliği yeni seride gelebilir

Apple Watch, rakiplerinde uzun süredir var olan ancak kendisinde yerleşik olarak bulunmayan uyku takibi özelliğini yeni seride muhtemelen bizlere sunacak.

Uyku takibi, akıllı saat ya da benzeri olan akıllı bileklik gibi cihazlarda kullanıcıların en çok aradığı ve hoşuna giden özelliklerden biri. Sağlık açısından uyku en önemli ihtiyaçlardan biri. Böyle olunca da kullanıcıların sağlık uygulamalarının öncelikli olarak düşünüldüğü ve binlerce lira para akıttığı bir cihazda böylesi özelliklerin olmasını beklemesi normal oluyor.

Apple birçok önemli yenilikte öncü olmasına rağmen zaman zaman bazı yenilikleri ise geriden takip edebiliyor. Bu başlı başına başka bir yazının konusu aslında. Neticede şirket yeni Apple Watch 5 serisinde anlaşılan o ki uyku takibi özelliğini sunmaya karar vermiş.

9to5Mac’te yer alan detaylara göre uyku takibi  özelliği Apple Watch 5’te bulunacak ve yeni cihaz Apple’ın önümüzdeki günlerde yapacağı etkinlikte tanıtılabilir. Eğer olmazsa ilerideki bir tarihte tanıtılacak. Mevcut Apple Watch cihazlarının uyku takibi özelliğine sahip olup olmayacağı ise muamma.

Yeni Apple Watch’ta uyku takibi için -ilginçtir- ekstra bir donanıma ihtiyaç duyulmayacak. Cihazın bileğinizde olması yetecek. Bu özelliği aktifleştirdiğinizde ise hareketlerinizi akselometre yardımıyla kaydedecek. Bunun yanında nabız sensöründen ve sesleri dinlemek için mikrofondan da yararlanabilecek.

iPhone 11 ile daha etkili iletişim

Uyandığınızda ise bütün detayları Sağlık uygulaması içerisinden inceleyebileceksiniz. Apple Watch’ta yeni Uyku uygulaması da bulunacak.

Apple Watch 5’te olması beklenen bir diğer özellik ise iPhone üzerinden kurduğunuz alarmın Apple Watch’ta çalışabilmesi. Hatta alarmı saatin titreşimi ile çalması için ayarlayabileceksiniz. Böylece özellikle çiftlerin farklı saatlerde uyanacak olması durumunda işe yarayacak.

Saatinizin bataryası azaldığında ise yatmaya gitmeden önce sizi şarj etmeniz için uyarabilecek. Yeni iPhone 11 ile bu özelliğin etkili çalışabilmesi bekleniyor. Hatta bazı dedikodulara göre iPhone 11’de ters kablosuz şarj özelliği olacak ve Apple Watch iPhone 11 üzerinden şarj olabilecek.

Merakla bekliyoruz.

Yorum yapın