Apple etkinliğinde iPhone 11 modeli güçlü özellikleriyle tanıtıldı

Apple tarafından bugün düzenlenen etkinlikte uzun süredir beklenen iPhone 11 modeli tanıtıldı. Temel model olan bu cihaz geçen yıl tanıtılan iPhone XR’ın yerini alıyor. Diğer modeller ise iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max. Bütün iPhone modelleri güçlü özelliklerle geliyor. 

iPhone 11 true tone ekran anotlanmış (anodize edilmiş) alüminyum ve cam tasarım, 6.1 inç büyüklüğünde true tone özelliğinde bir ekrana sahip. Arka tarafında biri ultra geniş açı olmak üzere iki adet 12 megapiksel kamera yer alıyor.

iPhone 11

Yeni iPhone 11 fotoğraf modundayken video paylaşmanızı sağlayan QuickTake adlı özellik ile geliyor. Görüntü modundayken shutter butonuna basıp video çekebiliyorsunuz. Dikkat çekici özelliklerden biri ise Yavaş Çekim Selfie modu. Bu mod selfie çekmeyi çok seven kişiler için yenilikçi olabilir ve yaratıcı kareler görebiliriz.

iPhone XR’dan daha güçlü olmasını sağlayan A13 Bionic sensörü kullanan iPhone 11 modeli 699 dolarlık bir fiyat ile piyasaya çıkacak. 

iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max
iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max dudak ısırtıyor

Yeni iPhone serisinin en güçlüleri olan iPhone 11 Prove iPhone 11 Pro Maxhem fiyatıyla hem de özellikleriyle dudak ısırtıyor. Geçtiğimiz yılın modelleri olan iPone XS ve XS Max’in yerini alan bu modeller keskin paslanmaz çelikhatlara sahip. Apple’ın en düst düzey amiral gemilerinin iddialı kamera özellikleri bulunuyor.  Pro modelleri standart kamera yanında, 12 megapiksel ultra geniş açı lense ve f/2.0diyafram açıklığı ile geçen yılki modellerden %40 daha fazla ışık alan 12 megapiksellik telefoto lense sahip kameralarla iddialı çekimler yapıyor.

Bu modeller de iPhone 11 gibi A13 bionic işlemci barındırıyor. CPU ve GPU hızları bakımından geöen yılki A12 işlemcisinden %20 daha hızlı olarak dikkat çekiyor.

İki Pro modelinde de 2.000.000:1kontrast oranına sahip Super Retina ekran bulunuyor. Cihazların ekran boyutları ise sırasıyls5.8 ve 6.5 inç.

iPhone 11 Pro 999 dolar, iPhone 11 Pro Max ise 1099 dolardan satışa çıkacak.

Yeni iPad 10.2 inç
7.Nesil 10.2 inç büyüklüğünde yeni iPad

Etkinlikte tanıtılan diğer bir cihaz ise 7. nesil iPad oldu. Yeni iPad güçlü donanım özellikleri ve yeni çoklu görev yetenekleri barındıran iPad OS ile iddialı geliyor. iPad 7. nesil versiyonunun ekranı 9.7 inçten 10.2 inçlik bir boyuta çıkıyor. Apple, yeni iPad’in piyasadaki en çok satan birçok bilgisayardan daha güçlü olduğunu iddia ediyor.

Apple Watch 5. seri

Apple’ın diğer donanım sürprizi ise Apple Watch ile ilgiliydi. Apple Watch 5. seri birçok yeni özellikle önceki modellerden daha iddialı ve artık daha tabiri caizse daha işe yarar bir cihaz gibi duruyor.

Apple Watch 5
Apple Tv+ Netflix’e ciddi bir rakip oluyor

Etkinlikte bir diğer tanıtım ise Apple Tv+ ile ilgili oldu. Platformun 1 Kasım’dan itibaren 100’den fazla ülkede açılacağını belirtildi ve anlaşılan o ki özellikle 4.99 dolarlık fiyatıyla güçlü bir Netflix rakibi olarak piyasada yer edinmeye çalışacak. Apple Tv+’ta platforma özel orijinal içeriklerin sayısı her ay artacak.

En az merak edilen ama heyecan verici bir gelişme ise Apple Arcade ile ilgili. Birkaç ay önce tanıtılan ancak detayları çok bilinmeyen oyun abonelik sistemi hem mobil hem masaüstü ve hatta TV için geliştirildi. Apple’ın kendi ekosisteminde kullanılacak olan Apple Arcade platformundaki tüm oyunlar abonelik ile indirilebilecek. Servis 19 Eylül’de kullanıma açılacak ve 4.99 dolarlık bir fiyat ile 50 ülkede kullanıma açılacak.

iPhone 11 özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? iPhone sahibi iseniz iPhone 11 ile değiştirmeyi düşünüyor musunuz, değilseniz geçmeyi düşünüyor musnuz?

Yorum yapın