iPhone 11 tanıtım tarihi artık belli oldu. Apple 10 Eylül’de gerçekleştireceği etkinlikte iPhone 11 modelleri yanında Apple Watch 5. seriyi de yeni titanyum ve seramik seçenekleriyle tanıtabilir. Peki bu etkinlikte yeni bir ucuz iPhone modeli de olacak mı?

Şimdilik hayır. Bu etkinlikte yeni iPhone modelleri iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Max olacak şekilde 3 versiyonla karşımıza çıkacak. iPhone 11 Pro ile iPhone 11 Pro Max, bir önceki iPhone XS ve iPhone XS Max’in yerini alacak. iPhone XR yerine de temel model olan iPhone 11’in satılması bekleniyor.

Telefon fiyatlarının Türkiye’deki döviz artışıyla zirveye çıkması bir yana dünyada da büyük markaların amiral gemisi modelleri 1000 $ seviyesinin üzerinde satılmaya başladı. Bu nedenle özellikle orta üst segment telefonlar kendisine daha çok alıcı bulur oldu. Rakip şirketler bu segmente yönelik modeller çıkarsa da Apple bunu daha önce sadece iPhone SE ile gerçekleştirmişti. Ancak bu modeli daha sonra devam ettirmedi ve iPhone fiyatları hep üst seviyede kalmaya devam etti.

Huawei’nin başı çektiği Çinli telefon üreticilerinin son dönemde satışlarını arttırması ve bununla birlikte iPhone satışlarının giderek düşmeye başlaması anlaşılan şirketi harekete geçirdi. Şimdi olmasa da ilkbaharda yeni bir ucuz iPhone modeli çıkarmak için kolları sıvadı.

2020 yılında piyasaya sürülmesi beklenen modelin fiyat aralığı hakkında bir bilgi henüz olmasa da 2016 yılında çıkan iPhone SE 399$ fiyatla satışa çıkmıştı. Yeni modelin 4.7 inçlik iPhone 8 ya da iPhone 8 Plus boyutlarına ve bu sene çıkacak olan modellerin özelliklerine yakın bir yerde konumlanması olası.

Ucuz iPhone fiyatı ne olacak?

En ucuz iPhone 8 plus fiyatı şu anda 6000-7000 TL aralığında. Ancak bu fiyatlar az olmadığından Türkiye ölçeğinde 5000 TL civarında satılması şirketin yararına olabilir. Huawei, Samsung, Xiaomi gibi orta segmentte iddialı olan rakipleriyle bu sayede yarışabilme imkanı bulabilir.

iPhone SE 2016-2018 yılları arasında toplam 40 milyon adet satılmış ve şirketin satış rakamlarını bir hayli yukarıya çekmişti. Dolayısıyla 2020 bahar aylarında piyasaya sürülecek olan yeni bir ucuz iPhone modeliyle şirketin satışlarını arttırması beklenebilir. Ancak sıralamadaki yerini kaptırdığı Huawei ya da diğer markaların elini kolunu sallamadığı da bir gerçek. Bu nedenle şartların değişmesi Apple’ın yeni stratejiler geliştirmesini de gerektirebilir.

Apple’ın en büyük rakipleri Samsung ve Huawei 5G cihaz modellerini ve hatta kendi üretimleri olan 5G entegre işlemcilerini arka arkaya tanıtmaya başladı. 10 Eylül’de tanıtılacak olan iPhone 11 modellerinin 5G desteğine sahip olması beklenmiyor. Şirket en erken 2020 yılı iPhone modellerinde 5G desteğini getirecek. Dolayısıyla rakiplerini şimdilik bir adım geriden takip etmeye devam edecek.

Yorum yazın

Pin It