Apple 2021’den itibaren iPhone’da ekran içi parmak izi sensörü kullanabilir

Apple, analist Ming-Chi Kuo’ya göre Touch ID özelliğini ekran içi parmak izi sensörü ile 2021 yılında tekrar çıkaracak. Kuo bu teknolojinin iki yıl içerisinde Apple’ın Face ID yüz tanımasını da içereceğini ve bu iki güvenlik özelliğinin birbirini tamamlayan birleşik bir güvenlik desteği sunacağını da belirtmiş.

Yüksek enerji tüketimi sorunu

Aslında ekran içi parmak izi sensörü bir süredir özellikle akıllı telefon markalarının üst düzey modellerinde bulunuyor. Apple da daha önce aldığı bir patentle bu özellik üzerine bir süredir çalışıyor ancak şu ana kadar bunu herhangi bir iPhone’da kullanmadı.

Her ne kadar dikkat çekici dursa da bir yandan bu sensörlerin kalın olması, ekran üzerinde algılayabildiği alan ve özellikle yüksek enerji tüketimi bu teknolojinin şu andaki handikaplarını öne çıkarıyor. Kuo’ya göre Apple işte bu sorunların hepsini çözmeden işe girişmek istemiyor. Şirket 2021 yılında Qualcomm’unkine benzer bir ultrasonik parmak izi sensörü çözümü ortaya koyarak tüm sorunları ortadan kaldıracak.

Apple Watch üzerinde de kullanılabilir

Bu arada Apple’ın geliştireceği yeni ekran içi sensör teknolojisinin Apple Watch ile kullanılabileceği de Kuo tarafından öngörülüyor. Çünkü Watch’ta herhangi bir biometrik güvenlik özelliği bulunmuyor, sadece pin kodu ile giriş sağlanabiliyor. Bu özellik Apple’ın akıllı saati için çok uygun kullanılabilir.

2 yıllık bir süreç teknolojik dinamikler söz konusu olduğunda çok uzun bir zaman dilimini kapsıyor. Apple bu konudaki çalışmalarını gerçekleştirirken diğer firmaların eli armut toplamayacak ancak bir yandan Apple’ın kendisi de bu durumun farkında. Dolayısıyla bu konudaki planlarını da değiştirebilir ve bütün bu çalışmalarını başka bir güvenlik özelliği üzerinde kullanabilir.

Yorum yapın