Akıllı telefon üreticileri arasındaki rekabetin artması teknolojik gelişimi doğal olarak arttırdığı gibi firmaların (rekabet unsuru olarak bile olsa) çevreci yaklaşımlar sergilemesini sağlayabiliyor. Özellikle Çinli firmalar çok kısa bir süre sonra akıllı telefonların bilinen büyük markalarını bu rekabette geride bırakmaya başlayacak. Xiaomi de bunlardan biri.

Telefon üzerinde güneş enerjisi paneli

Şirket rekabet gücünü arttırabilmek ve pazardaki payını büyütebilmek için konsept ve patent çalışmalarına devam ediyor. Daha önce kızaklı ön kamera ve ekran altı selfie kamera gibi patentler alan Xiaomi şimdi de güneş enerjili akıllı telefon üretme peşine düştü.

LetsGoDigital’in haberine göre şirket Temmuz 2018’de üzerinde güneş enerjisi paneli bulunan bir akıllı telefon patenti almış. Bu panel üst kısımdaki kamera bölümü ve en alt bölüm hariç telefonun arka kısmının büyük bir bölümünü kaplıyor.

Yukarıdaki illüstrasyona göre panel çok ince olabilir ve hatta kenarlara doğru telefonun arka bölümüne uygun olacak şekilde kıvrımlı olabilir.

Bu çizimler bize cihazın ekranında bir kamera deliği ya da pop-up kamera bulunmadığını gösteriyor. Bu da bizi ekran altı kamera düşüncesine götürüyor. Tabi sadece güneş paneline odaklanmak için böyle bir çizim yapılmış da olabilir.

Bu arada Xiaomi’nin bu ürünü güneş enerjisi ile çalışan ilk telefon olmayacak. Samsung 2009 yılında E1107 Crest Solar model telefonuyla seçenek olarak güneş enerjisiyle pil şarjı desteği sunmuştu. Aradaki fark henüz detaylı olarak bilinmese de iki cihazın farklı özelliklere sahip olacağı tahmin ediliyor. 

Xiaomi ya da diğer firmaların yeni patentler almaları ve yenilikçi çalışmalara önem vermeleri dikkate değer. Firmalar aldıkları bütün patentleri kullanmasalar da gelecek teknolojiler için önemli aşamalar kaydedebiliyorlar. 

Görseller: LetsGoDigital

Yorum yazın

Pin It