Apple yeni 16 inç Macbook Pro ile kelebek klavyeyi kaldırabilir

Apple mevcut Macbook Pro modellerine 16 inçlik bir seçeneği de ekliyor. Firma 2012 yılında Macbook Pro serisindeki 17 inçlik modeli kaldırmıştı. Şimdi muhtemelen onun yerine 16 inçlik bir modeli getiriyor. Yeni modelde cihazın boyutu 15 inçlik model ile aynı olacak ancak ekranın boyutu kenarlar inceltilerek 16 inçlik bir alan sağlanacak.

16 inç Macbook Pro modelinin çok güçlü donanıma sahip bir taşınabilir model olması bekleniyor. Zira bu cihazın fiyatının 2900 dolar civarından başlayacağı belirtildi.

Bu modelle ilgili bir diğer önemli değişiklik de muhtemelen klavye ile ilgili olacak. Daha önce Apple’ın yenilikçi hamlelerinden olan, ilk olarak 2015 yılında Macbook modelleri ile beraber tanıttığı kelebek klavye tasarımı işlevsellik ile ilgili bir takım şikayetler almıştı ancak firma her ne kadar sürekli bir iyileştirmeye gitse de iyiden iyiye kelebek klavye tasarımından uzaklaşıyor. Çünkü sorunların düzeltildiği iddia edilse de son haliyle bile bu klavyelerde birçok kullanıcı hala sorun yaşamaya devam ettiğini bildirmiş.

Kelebek klavyeye güle güle

MacRumors’taki habere göre analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın yeni modelde üzerinde çalıştığı “makas mekanizmalı klavye”yi kullanacağını iddia ediyor. Makas mekanizmalı klavyelerin kelebek klavyelere göre ise öncelikle daha  dayanıklı olduğu söyleniyor.

2019’un dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen yeni Macbook Pro’nun makas klavyeyi kullandığı takdirde kullanıcılardan gelecek olan geri dönüşlerin nasıl olacağı da tabii merak konusu.

Apple’ın 2020 yılına kadar tüm  modellerinde kelebek klavyeyi kaldırması da bekleniyor.

Yorum yapın