Google Pixel 4’te Soli Radarı’nı kullanacağını resmen duyurdu

Google Pixel 4 modelinde daha önce dedikodusu yapılan Soli Radarı’ kullanacağını resmi olarak açıkladı. Buna göre Soli ile hareket sensörü ve yüz tanıma özelliklerini Pixel 4’te göreceğimiz resmi olarak onaylanmış oldu.

Şirketin son beş yıldır Advanced Technology and Project Team (ATAP) adlı ekibi Soli adlı radar üzerine çalışıyor. Bu radar uçaklar gibi büyük nesneleri tanıyabilmek için geliştirilen bir teknoloji. Google bu teknolojiyi alıp küçülterek Pixel 4’te kullanacağını söylüyor.

Bu radar küçük hareketleri algılayabilecek ve cihazın yakınındaysanız belirli hareketleri tanıyabilecek. Pixel 4, Soli radarını kullanacak olan ilk cihaz olacak ve hareket sensörü sayesinde şarkıdan şarkıya geçmek, alarmı ertelemek ya da telefon çalarken sessize almak gibi işlemler belirli hareketlerle yapılabilecek.

Yüz tanıma özelliği de geliyor

Buna ek olarak Pixel 4’e bir de yüz tanıma özelliği geliyor. Ancak Google diğer firmaların aksine burada kullanılacak olan yüz tanımanın daha yetenekli olduğu konusunda iddialı.

“Diğer firmaların cihazlarında yüz tanıma siteminin çalışabilmesi için telefonu belirli bir açıya getirmeli ve bir süre açılmasını beklemelisiniz. Oysa Soli radarı telefonunuza ulaştığınızda onu açma ihtimalinizi öngörüp yüz tanıma sensörlerini çalıştırıyor. Yüz tanıma sensörleri ve algoritmalar sizi algıladığı anda da tek bir hareketle telefon açılıyor” diyor.

https://www.youtube.com/watch?v=KnRbXWojW7c 

Peki ya gizlilik?

Google bize gizlilik konusunda da güvence veriyor. Yüz tanımada kullanılacak olan görüntülerinizin verilerinin hiçbir şekilde cihazın dışına çıkmayacağını, aynı şekilde Soli radarının topladığı verilerin de başka hiçbir Google servisi ile paylaşılmayacağının garantisini vermiş. Teşekkürler Google, eğer bu güvenceyi vermeseydin cihazı mümkün değil kullanmazdık!

Google Pixel 4 modelinin yılın sonunda tanıtılması bekleniyor.

Yorum yapın