Popüler blog platformlarından Tumblr, WordPress’in sahibi Automattic Inc. tarafından satın alınıyor. Tumblr, Verizon tarafından ise 2017’de Yahoo’dan satın alınmıştı.

Yahoo, Tumblr’ı 2013 yılında 1.1 milyar dolara satın almıştı ancak şimdi ise Automattic kendisini büyük bir değer düşüşüyle 3 milyon $’ın altında bir fiyata satın alıyor.

Tumblr yetişkin içerikleri de barındıran bir kolektif blog ortamıyken Verizon geçen yıl bu içerikleri artık barındırmayacağını ve var olanları da engelleyeceğini açıklamıştı. Bunun ardından bazı tepkiler alsa da şirket bu kararından vazgeçmedi. Zaten sosyal medyanın yükselişi ile düşmeye başlayan popülerliği aşağıya doğru hız kazandı.

Verizon’un potansiyelini bir türlü kullanamadığı Tumblr’ı satmak istediği haberleri birkaç ay önce zaten çıkmaya başlamıştı. Hatta yetişkin içeriklerin kaldırılmasıyla gündeme geldiğinde PornHub tarafından satın alınacağına dair haberler bile çıkmıştı. Ancak satış o dönem gerçekleşmemişti.

Her şey eskisi gibi olacak

Özellikle yaratıcı içeriklerin bolca bulunduğu Tumblr kendine has tarzıyla fark yaratabilmesiyle öne çıkıyordu. Automattic Inc.’nin CEO’su Matt Mullenweg yaptığı açıklamada Tumblr’ın WordPress’i tamamlayıcı bir platform olarak yoluna devam edeceğini belirtti. Platformla ilgili hiçbir şeyi değiştirmeyeceklerini de ekledi. Bu açıklamayla yetişkin içeriklere tekrar izin verilmeyeceği de anlaşılmış oluyor.

Automattic, zamanında Yahoo’nun ve sonra da Verizon yapamadığı geliştirmeleri yapabilirse Tumblr o eski günlerine tekrar dönebilir. Çünkü bir dönem bir hayli popüler ve kullanması çok kolay bir ortam olarak dikkat çekiyordu. Genç kızların Instagram’dan önce çok fazla kullandıkları bir mecra iken artık eskisi gibi tercih edilmeyen bir yere dönüşmüştü. Automattic belki bu konuda ilgi çekici geliştirmeler yapmayı düşünebilir.

Yorum yazın

Pin It