Huawei lansmanını yeni yaptığı HarmonyOS işletim sistemini ilk olarak kullanacak olan cihazını tanıttı. Bu cihaz bir akıllı televizyon. Honor alt markası altında piyasaya çıkardığı yeni cihazı Honor Vision ve Honor Vision Pro isimli iki modele sahip.

Google’ın Trump‘ın yaptırımlarıyla Huawei’in Android lisansını askıya almasından sonra Huawei’in kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı neredeyse kesin olarak ortaya çıkmıştı. Şirket işletim sisteminin tanıtımında iki yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını açıklamış olsa da bu yaptırımların süreci hızlandırdığı da tahmin ediliyor.

HarmonyOS tanıtımında işletim sisteminin akıllı televizyon, akıllı giyilebilir cihazlar, bilgisayarlar, tabletler gibi birçok üründe kullanılacağı belirtilmişti. Özellikle akıllı ekranlar konusunda HarmonyOS işletim sistemi iddialı olabilir. Yakında muhtemelen birçok Huawei (ya da Honor) cihazında bu işletim sistemini göreceğiz.

Yeni tanıttığı Honor Vision akıllı televizyonlar için Huawei kendi Honghu 818 çipsetini kullanıyor. Bunun yanında ekrandaki görüntüyü işlemek için ise 8 çekirdekli bir işlemciden destek alıyor.  İki model de 55-inçliK 4K görüntüye sahip. Telefonunuzla kontrol edebildiğiniz hava durumu bilgileri gibi özellikler bu akıllı ekranlarda bulunuyor.

Öncelik Çin’de

15 Ağustos’ta satılması beklenen cihazlardan Honor Vision 540$, Honor Vision Pro ise 680$ fiyat etiketleriyle raflardaki yerini alacak.

İki modelden Honor Vision Pro’da video görüşmeleri için pop-up kamera ve 6 uzak alan mikrofon, 1080p ve 30 fps çözünürlük bulunuyor. Honor Vision modeli 4 adet 10W hoparlör ile gelirken Pro modeli 6 adet hoparlör barındırıyor.

Huawei daha önce HarmonyOs için önceliği Çin pazarına verdiğini açıklamıştı. Dolayısıyla bu cihazlar önce Çin’de satılacak. Bizim buralara gelir mi gelmez mi bunu zaman gösterecek. Henüz bu konuda bir bilgi bulunmuyor. 

Görsel: Wccftech

Yorum yazın

Pin It