Yeni bir Apple patenti: FaceID Mac modellerine de gelebilir

Apple, Mac bilgisayarlarında güvenlik seviyesini bir üst kademeye taşıyabilmek adına kameralarında FaceID özelliğinin kullanımı için yeni bir patent aldı

Bilindiği üzere bilgisayarlarda uyku modu bilhassa enerji tasarrufu için önemli ve kullanıcı bilgisayara herhangi bir işlem komutu vermediği sürece uyku modunda kalabiliyor. Apple Mac bilgisayarlarında Power Nap adlı özellik ile uyku modundayken arka planda belirli güncellemeleri ya da senkronizasyon işlemlerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Bunu yaparken enerji tasarrufuna da devam ediyor. 

Yüz tanıma ile daha üst düzey bir güvenlik

Ancak bilgisayar kullanırken bir metin okuyor, müzik dinliyor ya da film izliyor olabilirsiniz. Bu durumda da eğer bu özelliği kapatmazsanız bilgisayarınız yine uyku moduna geçiyor ve her seferinde giriş yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da zaman alan bir şeydir.  

Mac bilgisayarlar için kullanılacak olan FaceID patenti işte bu soruna bir çözüm üretecek. Kullanıcı bilgisayara herhangi bir komut vermediğinde bile eğer bir okuma veya film izleme gibi eylemlerde de FaceID özelliği bunu algılayıp uyku moduna geçmeyecek.

FaceID karşısındaki nesnelerin ne olduğunu ve durumunu anlayabilmek için ikinci bir sensör de kullanabilecek. Belirli bir alan içerisindeki nesnenin insan olmaması durumunda da daha az enerji tüketebilecek.

Yüz tanıma özelliği belki de çok uzun zaman önce tüm bilgisayarlar için var olmalıydı. Özellikle günümüzde bütün hayatı bir bilgisayarın içerisinde olan insanlar var ve bu cihazlar çok önemli bilgiler içerebiliyor. FaceID gibi bir özellik sayesinde kullanıcıdan başkası bilgisayarının başına geçtiğinde cihaz kilitlenecek. Hatta kullanıcının kendisi orada olmadığı durumlarda ona bir bildirim gönderse çok da güzel olabilir.

Tabii daha önce birçok kez şahit olduğumuz gibi Apple bu patenti kullanmayabilir ama kullanırsa iyi olur gibi ne dersiniz?

Yorum yapın