Zuckerberg şirketini çökertirken Jony Ive Apple’ı sabote (mi) ediyor?

Vee beklenen an geldi. Apple yeni iPhone modellerini sessiz sedasız tanıttı. iPhone 11 muhteşem sıradışı tasarımı ve harika kamerasıyla karşınızda!

Yalan tabii ki de, böyle bir şey henüz yok. Yani zaten Apple sessiz sedasız iPhone tanıtımı mı yapar Allah aşkına? Neyse, var olan bütün sızıntıların bir araya getirilmesi ile -son dönemde bu biraz moda oldu, bilenler bilir- iPhone maketleri yapılmış. Bu oyuncak iPhone 11 modelleri -şimdilik adına böyle diyoruz- ünlü teknoloji Youtuber’ı Marques Brownlee tarafından incelenmiş. Aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Tasarım eğer böyleyse ki umarım değildir, söylentilerin özellikle son yıllarda büyük bir kısmı doğru çıkıyor ama belki yanılma payı vardır ya da Apple atlatma haber yaptırıyordur diye ümitlenmek isterim. Zira her şey bir yana, açık konuşmak istiyorum, çok çirkin bir kamera tasarımı!

Bu kamera tasarımını ilk olarak Huawei Mate 20 Pro‘da gördük ama orada bile en azından hem ortadaydı hem de telefonun arka tasarım çizgisiyle uyumluydu. Burada maalesef o da yok. Gerçekten çok kötü görünüyor ama ben yine de böyle olmayacağına inanıyorum. Yoksa Sir Jonathan (Jony) Paul Ive gider ayak Apple’ı sabote mi etti? Aman tanrım!

Instagram çöktü!

Bugün yine -sanırım iki hafta kadar önce de benzer bir sıkıntı yaşanmıştı- Zukerberg ürünleri çöktü! Özellikle böyle bir durumda hemen facebook ve instagram çöktü diye insanların kafasında bir soru beliriyor. “Hmm acaba arka planda bir şeyler mi dönüyor?” Evet dönüyor, normalde döndüremiyorlar, böyle arada kendi uygulamalarını çökertip milyonlarca dolar kaybederek katakulli çeviriyorlar!

Aslında çok önemsemiyoruz ancak sosyal medya artık ciddi paraların da döndüğü bir mecra olduğu için buradaki herhangi bir aksaklıkta Facebook şirketi aslında müşterilerine hesap vermek durumunda diye düşünüyorum. Müşteriler, yani en basit tabiriyle sponsorlu içerik üreten bireysel ya da kurumsal kullanıcılar. Bu konuda kullanıcı sözleşmesinde -genelde hiçbirimiz okumadığımız için bilmiyoruz- herhangi bir açıklama var mı bilmiyorum. Bilen varsa beri gelsin lütfen. Ama maalesef bu tip durumlarda ses çıkarmıyoruz-çıkaran varsa da benim dikkatimi çekmiyor-.

Bizler internet problemlerinin sık sık yaşandığı bir ülkedeyiz örneğin. Ancak hiçbirimiz “şu kadar dakika benim internetim kesik kaldı ve istediğim an internetimi kullanamadım” deyip servis sağlayıcıdan o kadar sürede kullanacağımız potansiyel internet miktarının ücretini iade olarak istemiyoruz. Aklımıza bile gelmiyor. Birçoğumuz internet üzerinden iş yapıyoruz, insanlar evden satış yaparak para kazanıyor, değilse bile birçok kurumsal firma internet üzerinden iletişim sağlıyor.  Artık biraz uyanalım arkadaşlar, lütfen! (Ben de dahil).

Görsel

(Yazıyı bitirdim, sansasyonel bir başlık atıp hemen yayınlıyorum)

Yorum yapın