Android 10 işletim sistemi resmi olarak Google Pixel telefonlara geldi

Google Android 10 işletim sistemi birkaç aydır süren beta sürecinden sonra resmi olarak duyuruldu. Daha önce belirttiğimiz gibi Google Pixel cihazlarına sahip kullanıcılar Android 10 sürümünü almaya başladılar.

Google yaptığı açıklama ile yıl içerisinde diğer birçok marka ile bir an önce güncellemenin gelmesi için çalıştıklarını da belirtti.

Android 10 işletim sistemi en önemli özelliklerinden biri olan yeni gesture (el hareketleri ile kontrol) kullanımları ile geliyor. Bunun dışında yeni versiyonda izinler ve güvenlik kontrolleri konusunda yeni sınırlamalar, bildirim kontrolleri, daha entegre ebeveyn kontrolü ve son olarak karanlık mod gibi özellikler olacak.

Dikkat çeken bir özellik ise Project Mainline adıyla anılan bir sistem ile Google Play Store’dan kullandığınız marka ve model size sunsun ya da sunmasın kritik güvenlik yamalarını indirebileceksiniz.

Bu arada bütün Android 10 özellikleri henüz tam olarak hazır değil. Odak modu gibi bazı özellikler hala beta durumunda. Örneğin Live Caption adlı gerçek zamanlı altyazı özelliği de henüz hazır olmayanlardan. Ancak yıl içerisinde yeni güncellemeler ile yine ilk önce Pixel telefonlarda kullanılmaya başlayacak bir yenilik.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=YL-8Xfx6S5o 

Android 10 alacak telefonlar 

Google’ın yaptığı açıklamaya göre bütün birinci parti uygulamaları karanlık modu destekleyecek. Ancak Gmail gibi bazı uygulamalar için hala daha bunun üzerinde çalışılıyor. Ay sonuna kadar desteğin gelmesi planlanıyor.

Şirketin yıllar sonra ilk defa bir tatlı ismi vermeyip Android 10 olarak isimlendirdiği yeni işletim sistemi yakında birçok Android cihaza gelecek. Ancak hangi telefon ve modellerin bu yeni versiyonu destekleyeceği ise henüz kesinleşmedi.

Yorum yapın