Google Android kullanıcıları için bazı servislere parmak izi ile giriş özelliği getiriyor

Google Android üzerinde çalışan Chrome için bazı uygulamalara şifre yerine parmak izi ile girilebilmesi için destek vermeye başladı. Bu özellik henüz bazı Android kullanan telefon modellerinde geçerli olsa da Google bunu yakında tüm kullanıcılar için desteklemeyi planlıyor. 

Bu özellik Android 7 ve üzeri işletim sistemi kullanan telefonlarda kullanılabilecek. Google’a göre bu özellik teleonunuzun kilidini açmanız için pin ya da desen gibi bir metodu kullanmak isterseniz onu da destekleyecek.

Aslında Android telefonlar hali hazırda Google Pay servislerinde parmak izi ile giriş yapmayı destekliyor ancak Google hesabı ile giriş yapılan web servisleri üzerinde bu özellik kullanılamıyordu.

Şu andan itibaren cihazınız destekliyorsa passwords.google.com üzerinden bu özelliği görebilir ve düzenleyebilirsiniz. Google ileride bunu daha fazla Cloud servisi için eklemeyi planlıyor. 

Web servislerine girişte parmak izi seçeneğinin kullanılması en güvenli yol olarak görülüyor. Çünkü şifreler çok da zor olmayan bir yöntemle biraz dikkatsiz olduğumuzda ya da şifremizi kullandığımız şirketin sunucuları hacklendiğinde çalınabiliyor ve başımıza kötü işler gelebiliyor. Ancak bu yöntem ile bilgilerimiz yerel olarak cihazımızda saklanıyor dolayısıyla giriş yaptığınız şirketin ya da servisin sunucularının hacklenmesi sizi çok da ilgilendirmemiş oluyor. 

Chrome uygulaması üzerinden düzenlenebiliyor

Eğer cihazınız Google’ın duyurduğu bu yeni özelliği ile uyumluysa passwords.google.com üzerinden telefonunuzdaki Chrome uygulamasını kullanarak deneyebilirsiniz. Burada bulunan kayıtlı şifrelerinizin üzerine tıklayıp sizin olduğunuzu onaylamak için parmak izi ya da diğer yöntemleri tanımlayarak daha güvenli girişler gerçekleştirebilirsiniz.

Google’ın yeni özelliği sitelerin güvenli web tabanlı girişlerde kullandığı FIDO2 ve WebAuthn protokolünü kullanıyor. FIDO2’nin sıradan şifrelerden daha güvenli olduğu biliniyor. 

Yorum yapın