Huawei merakla beklenen işletim sistemini HarmonyOS adıyla tanıttı

Huawei’nin uzun zamandır HongmengOS olarak beklenen işletim sistemi şirket tarafından HarmonyOS adıyla tanıtıldı. Huawei, Çin’de Hongmeng OS olarak kullanılacak olan yeni işletim sisteminin Google’ın Android’inden daha hızlı ve daha güvenli olduğunu iddia ediyor. 

Yeni işletim sisteminin akıllı telefonlardan ziyade, akıllı televizyonlar, giyilebilir cihazlar, akıllı ses sistemleri ve otomobillerde kullanılması hedefleniyor.

Şirketin Consumer Business Group CEO’su Richard Yu, HarmonyOS işletim sisteminin Android’e herhangi bir şekilde erişememe durumu olduğunda devreye girebileceğini belirtti. Ancak o zamana kadar Huawei Android’i kullanmaya ve destek vermeye devam edecek.

Açık kaynaklı bir işletim sistemi olan HarmonyOS daha çok Google’ın yakında gelmesi beklenen Fuchsia’sına rakip olacak bir sistem. Bu sistem tek seferde çoklu aygıt tipinde kullanılabilecek mikrokernel tabanlı bir platform.

Bu arada CEO lansman sırasında Android’in gereksiz kodlarından, çağdışı zamanlama mekanizmasından ve genel fragmantasyon sorunlarının olduğundan yakındı. Aslında çekincesiz açıklama bir bakıma kendilerine yapılan teditlere meydan okuma gibi kabul edilebilir. “Öyle kolay ölmeyiz, size de ihtiyacımız yok” der gibi.

Android’ten çok daha fazla performans sunuyor

Huawei, HarmonyOS ile ilgili performans arttırıcı özellikler de barındıracak. Bu sistemin sunacağı olanaklardan biri de Deterministic Latency Engine adlı, sistem kaynaklarını gerçek zamanlı analiz ederek onları daha iyi paylaştırabilecek bir özellik. Bunun yanında mikrokernel ile dosya sistemleri, networkler, sürücüler, uygulamalar ve daha fazlası gibi harici kernal servisleri arasında çok daha hızlı bir süreçler arası iletişim sağlayabilecek. Huawei’nin iddiasına göre Harmony OS Google’ın Fuchsia’sından 5 kat daha performanslı.

Trump öncülüğünde gerçekleşen ve Huawei’ye bir tehdit niteliğinde bazı yaptırımlarla başlayan savaş için Çinli dev şirketin aslında daha önceden gardını almaya başlamış olduğu anlaşılıyor. Bunun için bazı önlemler almakla kalmamış açık açık kafa tutmuş. Önümüzdeki günler bu konuda çalkantılı olaylara gebe olacak gibi. Bakarsınız bu savaşın bizlerin işine gelecek sonuçları olur.

Yorum yapın