Online sperm bankası girişimi Dadi ile sperm vermek kolaylaşıyor

Son zamanlarda birçok konuda olduğu gibi tıp ile ilgili teknolojik girişimlerin de artmaya başladığı görülüyor. Sperm vermeyi kolaylaştıran bazı sperm bankası girişimleri ise dikkat çekiyor.

Dadi adlı girişimin kurucu ortağı olan Tom Smith’e göre toplumun büyük bir kesimi henüz üreme konusunu anlamış değil ve bunu sadece kadınlarla ilgili bir sorunmuş gibi görüyorlar. Oysa erkekler de bu işin içinde. 

Buradan yola çıkarak kurdukları start-up aslında bilinen anlamda bir sperm bankası. Dadi’nin kurucuları, The Chernin Group tarafından aldıkları 5 milyon $’lık yatırım ile büyütmeye başladıkları girişimleri sayesinde size sperm depolama kitleri göndererek sizin sperm bankasına gitmeden sperm depolayabilmenizi ve bilimsel olarak analiz ettirebilmenizi sağlıyor.

 Sistem şöyle çalışıyor; 

  1. Web siteleri üzerinden sperm verme kiti siparişi veriyorsunuz

  2.  Bu kit ile sperminizi gönderilen kitteki kaba koyup onlara geri gönderiyorsunuz

  3. Size sperm ile ilgili test sonuçlarınızı gönderiyorlar

  4. Sperminiz sizin için saklanıyor ve buna aylık ya da yıllık olarak ödeme yapıyorsunuz.

Kit içerisindeki bu iş için özel hazırlanmış kaplar sperminizi kendilerine ulaşıncaya kadar koruyor. Dadi erkeklere şöyle sesleniyor;

Çocuk için henüz hazır olmayabilirsiniz ama spermlerinizin sayısı ve kalitesi yaşınız geçtikçe düşüyor ve çocuğunuzun olma ihtimali azalıyor. Bize verin depolayalım.

Üreme kapasiteniz ile ilgili detaylı raporlama

Şaka bir yana Dadi aslında gerçekten de özellikle erkeklerin çok önemsemediği bir konuya parmak basıyor. Sperminiz ellerine ulaştığında konusunda uzman kişiler laboratuvarda sperm analizinizi yapıyor, üreme durumunuz gözlemleniyor ve size spermlerinizin başrolde olduğu bir videoyla beraber raporunuzu gönderiyor. Bu raporda sperm sayınız, sperm konsantrasyonunuz ve sperm hacminiz ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Bu konuda Dadi tek başına değil. Daha önce 1.5 milyon $ yatırım almış olan Legacy adlı girişim de bizlere hemen hemen aynı hizmeti ev kitiyle sunuyor. 

Bu iki hizmet henüz ABD’de veriliyor. Türkiye’ye yakın zamanda geleceğine dair kesin bir bilgi de henüz bulunmuyor.

Yorum yapın