Samsung Unpacked etkinliğinde Galaxy Note 10 ve Note 10+ modellerini tanıttı

Samsung New York’ta düzenlediği Unpacked etkinliğinde merakla beklenen yeni Galaxy Note 10 ve Note 10+ telefonlarını tanıttı. Yeni cihazlarla ilgili neredeyse her şey zaten ortaya çıkmıştı ancak bu tanıtımla resmileştirilmiş oldu.

Büyük boyutlar ve Infinity-O

Note ve Note 10+ olarak iki farklı modelle karşımıza çıkan telefonlardan ilki 6.3 inçlik bir boyuta sahipken diğeri ise 6.8 inçlik devasa bir boyuta sahip. İki model de Samsung’un infinity O olarak adlandırdığı bir ekran tasarımına sahip. Yani ekranda Samsung Galaxy S10 ve S10+’tan hatırladığımız bir delik kamera var fakat kamera bu sefer tam olarak üst ortaya konulandırılmış.

Note 10+ quad HD+ ekranla gelirken bir önceki model olan Note 9’a göre 0.762 mm daha ince ve 4.82 gr daha hafif. Yeni modellerde artık 3.5 mm kulaklık girişi ve pek de sevilmeyen Bixby butonu kaldırıldı. İki model de HDR10+ sertifkası bulunan, geniş aralıkta zengin renk seçeneği sunan Dynamic AMOLED panele sahip. Bu arada Note 10 modeli full HD+ çözünürlüğe sahip ve bu beklentinin biraz altında. 

Farklı RAM ve depolama seçenekleri

İki cihazın pillerine baktığımızda Note 10’da 3500 mAh, Note 10+’ta ise 4300 mAh’lik kapasiteleri görüyoruz. Note 10 maksimum 256 GB’lık bir dahili depolama alanı bulundururken maalesef microSD kart slotuna sahip değil.

Bunun yanında Note 10+ hem maksimum 512 GB depolama alanı sunuyor hem de microSD kart ile arttırılabilir bir depolama seçeneği sunuyor. 

Samsung Galaxy Note 10, 8 GB RAM ile 64 bit, sekiz çekirdekli işelmci ile geliyor. İşlemci her zaman olduğu gibi bölgeye göre değişecek ve Samsung Türkiye gibi bazı ülkelerde 7nm’lik Exynos işlemcisini kullanacak.

Görsel: Engadget
VGA depth-vision kamera

Pil konusunda biraz düşük kapasiteli gibi duran cihazın 3500 mAh’lik pilini 30 dk şarj ettiğinizde bile cihazı gün boyunca kullanabileceğiz. En azından şirketten yapılan açıklama böyle. İyi fotoğraflar çekebilmek için ise Note 10’un arkasında 3 kamera bulunuyor. Bunlardan biri 16 MP ultra geniş açıya f/2.2 diyafram açıklığına, diğer ise 12 MP standart açı ve f/1.5-f/2.2 diyafram seçeneklerine ve optik görüntü sabitleyiciye ve sonuncusu da 12 MP telefoto özelliğine ve optik görüntü sabitleyici ile f/2.1 diyafram açıklığına sahip.

Note 10+ ise 12 GB RAM desteği ve Snapdragon 855 işlemci ile geliyor. Cihazın kameraları Note 10 ile aynı özelliklere sahipken bunlara ek olarak arttırılmış gerçeklik için VGA depth-vision kamera bulunuyor. 

S-Pen için yeni özellikler

S-Pen ise dahili akselometre ve jiroskop ile gelirken “air gestures” olarak bilinen çeşitli hareketlerle özellikle kameranın kontrol edilebilmesi sağlanıyor. 

Samsung bu iki modele bir de Note 10+ 5G modelini ekledi. Bu modelin fiyatı henüz belli olmasa da öncelikli olarak ABD’de piyasaya çıkması bekleniyor.

Galaxy Note 10 fiyatı lansmanda 949 $, Note 10+ fiyatı ise 1100 $ olarak açıklandı. Türkiye fiyatları ise Galaxy Note 10 için 9899 TL, Galaxy Note 10+ için ise 11399 TL‘den başlıyor. 23 Ağustos’ta piyasaya çıkacak olan cihazlar için öp sipariş verebiliyorsunuz. Ön siparişte Galaxy Buds Kablosuz Kulaklık hediye ediliyor.

Galaxy Note 10 Türkiye fiyatı

Kaynak ve Görseller: Engadget

Yorum yapın