Macbook ve iPad için de WhatsApp uygulama desteği geliyor

Macbook ve iPad için dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp uygulaması yakında çıkıyor. Hali hazırda masaüstü bilgisayarlarda (ya da dizüstü) kullanılabilen bir masaüstü versiyonu var ancak uygulamanın iPad versiyonu bulunmuyordu. 

Masaüstü versiyonunda bilindiği üzere aslında telefonunuzu bilgisayar ekranına yanısıtıyor gibi bir durum söz konusu. Yani telefonunuz ile aynı ağda olmadan bilgisayarınız WhatsApp’a bağlanamıyor ve dolayısıyla da kullanamıyorsunuz. Yeni versiyonla masaüstü versiyonu telefondan bağımsız olarak da çalışabilecek. 

Uygulamanın iPad versiyonu zaten bulunmuyordu. Her ne kadar bazı üçüncü parti uygulamalarla yapılmaya çalışılsa da web uygulamasından öteye gidemediği gibi kararlı da olmuyordu. Kaldı ki güvenilir olmama riski de var. iPhone versiyonu ise sadece tek bir cihazda kullanılabildiği için iPad ile aynı anda çalışmıyordu.

Yeni gelecek olan çoklu platform desteği ile aynı WhatsApp hesabı farklı cihazlarda ve iOS, Android gibi farklı işletim sistemi ekosistemlerinde aynı anda kullanılabilecek.

Her cihazda bağımsız çalışma

Firma bir süredir bunun üzerinde çalışıyor ancak özellikle iPad uygulamasının geciktirmelerinin sebebi çoklu bir platform olarak uygulamayı sunmak istemeleri. WhatsApp yeni versiyonunda farklı cihazlarda bağımsız çalışırken bir yandan da uçtan uca şifrelemeyi o cihazın kendisinde yapacak. Tabi gönderilip alınan dosyalar da mevcut cihazda yedeklenecek.

Masaüstü versiyonu muhtemelen işletim sistemi Macbook ve Windows olan bütün bilgisayarlara gelecek.

Bütün bu gelişmeler WhatsApp’ın artık sadece bir akıllı telefon uygulaması olma özelliğini de kaybedeceğini gösteriyor. 

Kaynak

Yorum yapın