Geçen hafta çılgınlar gibi kendimizi yaşlandırmamızı sağlayan FaceApp gündeminden sonra şimdi de hazırsanız sizi (yani fotoğrafınızı) sanatsal bir portreye dönüştüren web uygulamasıyla tanıştırmak isterim. MIT-IBM Watson AI Lab araştırıcıları tarafından oluşturulan AI Portraits isimli web sitesi portre fotoğrafınızı alıp -daha çok- bir rönesans tablosuna dönüştürüyor.

Veritabanlarından binlercesi bulunan stillerden size en uygununu seçiyor ve 45.000 klasik portreyi yüzünüzü uygun bir sanatsal esere dönüştürebilmek için kullanıyor. Bunları yaparken Rembrandt’tan Van Gogh’a önemli sanatçıların eserlerinden yararlandığı bir algoritma kullanıyor. Yapay zeka ile gerçekleştirilen bu işlemleri fotoğrafın üzerini boyayarak değil üretici ters ağları olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz (generative adversarial network-GAN) adı verilen özelliği kullanarak baştan yaratıyor. Yani aslında portreniz orjinal bir sanat eseri oluyor. 

Rönesans döneminden esintiler

Daha çok Rönesans tarzını benimsiyor dememin sebebi ise sizi daha yumuşak ve pürüzsüz bir alınla ve biraz gaga burunla resmediyor oluşu. Bu arada farklı selfie kullanarak farklı sonuçlar alabiliyormuşsunuz.

Geçen hafta FaceApp ile hem bir çılgınlık yaşayıp hem de uygulama hakkında endişeler duyduktan sonra, bu uygulama ile ilgili rahat olabiliriz. Çünkü kendisi gizlilik konusunda özellikle -fotoğrafınızı işledikten sonra- bir daha kullanmayacağına dair erkek sözü veriyormuş. Bilginiz olsun. Sürekli bize bu konuda birileri söz veriyor ama gerçekten uygulanıyor mu? Sizce?

 

Yorum yazın

Pin It