Akıllı telefonlarla ilgili filmin en heyecanlı yeri malumunuz yeni model çıkmadan önce onunla ilgili ortaya çıkan -kasıtlı ya da kasıtsız- sızıntılar oluyor. Hele ki bu telefon iPhone ise ortalık daha da şenleniyor. Tanıtımına yaklaşık iki ay kadar bir süre kalan yeni iPhone ya da beklenen adıyla iPhone 11 modeli ile ilgili 9toMac yeni bilgiler yayınladı. 

Kaynaklara göre iPhone 11 üç model olarak piyasaya çıkacak. Bu üç modelin hepsi de Apple‘ın yeni tanıtacağı A13 çipine sahip olacak. Geçen sene iPad Pro’da USB-C kullanıldığı için yeni çıkacak iPhone ile ilgili de “acaba lightning girişi kalkacak m?” sorusu akıllarda dolaşmaya başlamıştı. Ancak iPhone 11 gelen sızıntılara göre lightining kullanmaya devam edecek. Üç yeni model de geçen seneki iPhone’lar ile aynı ekrana sahip olacak. 

Yeni bir Taptic Engine 

Yeni model iPhone’larda leap haptics kod adıyla bilinen yeni bir Taptic Engine kullanılacak ki bu motorun ne gibi bir özelliğe sahip olacağı henüz belli değil. Ancak iPhone 11, 3D touch özelliğini artık kullanmayacağı için bunu geliştirmeye yönelik bir çalışma olduğu da düşünülüyor.

En son ortaya çıkan sızıntılara dayanarak tasarlanan makette de görüldüğü üzere iPhone 11 pek muhtemeldir ki kare formunda arka kamera düzeniyle gelecek. Yeni bilgilere göre bu kare formun üzerindeki ekstra boşluk ultra geniş açılı bir kamera için kullanılacak. Söz konusu geniş açılı kamera Smart Frame adı verilen bir özellikle çeşitli otomatik perspektif ayarı ve bazı düzenlemeler gibi çeşitli yeniliklere sahip olacak. Ön kamerada ise 120 fps yavaş çekim desteği bulunacak.

Yorum yazın

Pin It