Spotify podcast için yaptığı yatırımın karşılığını alabilecek mi?

Spotify 2019 ikinci çeyrek gelirlerini açıkladı. Raporda podcast dinleyicilerinin son çeyrekten bu yana %50 oranında arttığı belirtiliyor. Bu oran bize kullanıcı sayısının yılbaşından beri neredeyse iki katına çıktığını gösteriyor. 

İkinci çeyrek raporuna göre şirket toplam premium abone sayısının son çeyrekle kıyaslandığında % 9 artarak 108 milyona ulaştığını, aylık aktif kullanıcı sayısının da % 7 artarak 232 milyona ulaştığını belirtti. Bu artış geçen yılla kıyaslandığında abonelik gelirlerine de yansıdı. Bu gelirler %31’lik bir artışla 1.5 milyar Euro’ya ve reklam destekli gelirleri %34’lük bir artışla 165 milyon Euro’ya ulaştı. Bütün bu artışlara rağmen şirket toplamda 3 milyon euro zarar etti.

Podcaste yapılan yatırımlar ne getirecek?

Spotify bilindiği üzere podcast alanındaki olası büyümeyi öngören ve bu konuda ciddi yatırımlar yapmaya başlayan bir şirket. Bu doğrultuda yılın başında podcast ağı Gimlet Network’ü ve kullanıcılarına podcast oluşturup yayınlama ve bunun üzerinden para kazanma imkanı sağlayan Anchor’u satın almıştı. Kısa bir zaman sonra ise başka bir network olan Parcast’ı satın alarak bu konuda yatırımlarını büyütmüştü.

Bu satın alımlarla birlikte şirketin CEO’su Daniel Ek platformlardaki dinlemelerin %20’sinin podcastten geleceğini öngördüklerini açıklamıştı. Özellikle kısa vadede düşünüldüğünde bu önemli bir oran. Önümüzdeki yıllarda podcast dinleyen ve dolayısıyla üreten kullanıcı sayısının artması da öngörülen bir durum.

Bu yatırımların ardından Barack ve Michelle Obama’nın medya şirketi olan Higher Ground Productions ile yaptığı anlaşma ile Spotify kendine özel “programların üretilmesine olanak sağlayacak ve bununla dinleyiciler her yerde bulunan podcast programları ile kısıtlı kalmayacak.

Gelirlerini arttırmasına rağmen zarar açıklamaya devam eden Spotify yükselen bi trend olan podcast konusunda eğer sabredebilirse yaptığı yatırımların karşılığını alacak gibi görünüyor. Ama sanırım bu konuda biraz zaman ihtiyaç var.

Kaynak

Yorum yapın